Ciepłownictwo to branża, która rozwija się bardzo prężnie. Osoby zajmujące się wszelkiego typu instalacjami, coraz częściej dobierają źródła energii do pojedynczych domostw.
Decyzja o wyborze naszego źródła energii, ma najczęściej pobudki ekonomiczne. Kalkulacje tego typu, muszą jednak zostać odpowiednio przeprowadzone.
Koszty stałe oraz zmienne
Podstawowy błąd to generalizacja. Każde źródło energii, posiada określone koszty związane z jego wykorzystaniem. Oprócz samego zakupu, będzie to również konserwacja, opał a także potencjalna wymiana elementów w trakcie użytkowania. Na podstawie kosztów stałych oraz zmiennych, powstaje ogólny kosztorys oraz czas zwrotu inwestycji (najbardziej istotny parametr).
Stosunkowo ciekawą propozycję, stanowią pompy ciepła. Urządzenia te działają na bardzo prostej zasadzie. Co istotne, świetnie współpracują z bardziej rozbudowanymi instalacjami. Pompy ciepła dla przykładu, widzi się bardzo często w połączeniu z na przykład ogniwami fotowoltaicznymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie wytwarzać ciepło użytkowe oraz prąd elektryczny. W wypadku pójścia w stronę ekologii, można wykorzystać również kolektory słoneczne.
Warunki polskie, nie sprzyjają jednak wykorzystaniu energii słonecznej. Z tego też względu, zwrot inwestycji tego typu będzie uwarunkowany poprzez system dotacji. Należy wiedzieć jedno, proces przyznawania certyfikatów oraz zniżek dla określonych źródeł energii, zmienia się bardzo dynamicznie. Warto mieć to na uwadze i śledzić na bieżąco trendy energetyczne.
Pewne źródło
Kotły wykorzystujemy jako sprawdzone, dość tanie źródło energii. Przy zakupie, należy wybrać rodzaj paliwa, który będziemy zużywać. Instalacje tego typu, projektują osoby z odpowiednimi certyfikatami. Specjaliści z danej branży zajmą się doborem odpowiedniej mocy kotła (to szczególnie istotny element) a także zaproponują konkretny model urządzenia w oparciu o powstałe wymagania.
Ilość ciepła potrzebna do ogrzania naszego domostwa, zależy między innymi od materiałów konstrukcyjnych. Przenikanie oraz przejmowanie ciepła, wpływa bezpośrednio na efektywność energetyczną budynku. Konstrukcje o tzw. ,,grubych ścianach”, o wiele lepiej utrzymują energię wewnątrz. Z tego względu, nadają się o wiele lepiej jako konstrukcje całoroczne.