Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Jak skutecznie podlewać ogród

Jak skutecznie podlewać ogród

Wszyscy ogrodnicy muszą mądrze i efektywnie korzystać z wody. W tym roku jest to ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ mamy za sobą stosunkowo suchą zimę i wiosnę. Zanim przejdziemy jednak do konkretnych wskazówek na temat tego, jak powinno się podlewać swój ogród, warto zacząć od pytania:

Czy naprawdę muszę podlewać moje rośliny?

Okazuje się, że niekoniecznie. Okazuje się, że rośliny z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym będą sobie świetnie radzić sobie z suchymi warunkami nawet przez kilka tygodni i wracają do pełni sił od razu po pojawieniu się deszczu. Jednak szczególnej troski wymagają przede wszystkim nowo posadzone rośliny – są wrażliwe i powinny być regularnie podlewane podczas suszy, a już szczególnie podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego.

Trawnik w ogrodzie przy suchej pogodzie szybko zacznie brązowieć, ale odzyska kolor po kilku dniach obfitych opadów. Każdorazowe nawadnianie trzeba więc dobrze przemyśleć, bo okazuje się iż czasem wystarczy podlewać dodatkowo tylko te obszary trawnika, na których jest nowo położona murawa.

Unikaj wieszania roślin doniczkowych w mocno nasłonecznionych miejscach, na przykład na altanie – potrzebują dużo wody. Zamiast tego użyj dużych pojemników, napełnij je odżywczym kompostem i ustaw je w takich pozycjach, które zapobiegają skupianiu się na nich pełnego słońca w środku dnia.

Kiedy i jak podlewać ogród?

Najlepiej podlewać roślinność w swoim ogrodzie rano i wieczorem, gdy chłodniejsze temperatury zmniejszają parowanie. Nie należy lać wody strumieniami na liście czy kwiaty dojrzałych roślin za pomocą węża, ponieważ woda w ten sposób nie dotrze do korzeni. Lepiej dawkować po trochu bezpośrednio na grunt, w którym są zakorzenione.

To ważne, by trzymać wodę z dala od liści, ponieważ wilgotne liście są bardziej podatne na choroby, więc możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku podlewając je w ten sposób.

Dokładnie nawadniaj roślin w okresie suszy, przechylając całe wiadra wody na ziemię wokół nich, aby korzenie nie miały problemu z dostępem do nich. Zrób to kilka razy w tygodniu, zanim nadejdzie deszcz.

Pomoc w podlewaniu: zbieranie wody deszczowej

Większość ogrodów ma na swoim obszarze miejsce, w którym można umieścić deszczułkę, więc rozsądnie jest zbierać do niej wodę opadową. Najlepiej kupić beczkę na wodę z pokrywką, aby nie dostawały się do środka owady, takie jak na przykład komary.

Ceny i materiały są różne, chociaż większość ogrodników wybiera czarny plastik, ponieważ jest trwały i pasuje do większości posiadłości. Idealna pojemność powinna wynosić od 130 do 150 litrów, choć nie ma na to żadnej reguły i zależy to od:

  • osobistych preferencji ogrodnika
  • zapotrzebowania na wodę
  • ilości opadów na danym obszarze

Do czego mogę użyć wody opadowej?

Woda z beczki nie jest dobra dla sadzonek, ponieważ może zawierać zarodniki grzybów, które spowodują tłumienie ich wzrostu, ale można jej użyć już na wszystko inne.

Większość roślin preferuje wodę deszczową do wody z kranu, ponieważ ta nie zawiera chloru i często jest cieplejsza niż woda prosto z sieci zasilającej. Woda z deszczówki jest idealna do napełniania konewek i dobrze jest je wypełnić zaraz po tym, gdy je opróżnisz, aby woda się w nich nieco rozgrzała. Będą gotowe do wykorzystania od razu wtedy, kiedy będziesz ich potrzebować.

Aby oszczędzać wodę możesz pamiętać o tym, by myć i przygotować wszystkie warzywa w misce, a nie pod bieżącą wodą. Taka woda idealnie nadaje się do użytku w ogrodzie właśnie.

Staraj się też podlewać rośliny tylko wtedy, gdy jest to konieczne – ponieważ nadwyżka wody nie jest preferowana przez większość roślin, ani nie pomaga w oszczędzaniu zasobów. Jeśli roślina w ogrodzie jest zbyt mokra, powoduje to wielką szkodę, podobnie w przypadku wszystkich roślin doniczkowych. Skąd wiedzieć czy ma wystarczająco dużo wody? Wepchnij palec wskazujący do ziemi na głębokość centymetra. Jeśli czujesz, że jest wilgotny, nie podlewaj!

Jeśli zależy Ci na tym, by mieć jak najpiękniejszy ogród i nie marnować cennej wody – zajrzyj na www.ponadczasowe-ogrody.pl, gdzie znajdziesz dużo pomocnych wskazówek na ten i pokrewne tematy.



Updated: 12 lipca, 2018 — 7:36 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin