Własnoręcznie wyhodowane, świeże i zdrowe warzywa to realna wizja nie tylko dla profesjonalnych ogrodników. Naturalne pomidory, sałatę czy szczypior możemy zasadzić na własnej działce. Aby jednak nasze plony urosły powinniśmy zapewnić im odpowiednie warunki. Z uwagi na niepewną oraz zmienną pogodę warto zamontować szklarnię, w której rośliny będą dojrzewać.
W szklarni ogrodowej możemy uprawiać większość rodzajów warzyw (selera, pora, sałaty, warzyw kapustnych, karczochów, pomidorów, bakłażanów), ziół (majeranku, rozmarynu, lubczyku, szałwii, bazylii, estragonu, oregano), a także kwiatów – floksy, aksamitki, astry, goździki ogrodowe czy begonie stale kwitnące. To zielona oaza, która będzie dodatkową atrakcją w ogrodzie, a dla mieszkańców domu przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Szklarnię możemy zbudować od podstaw lub skorzystać z gotowych produktów. Aby cieszyć się dorodnymi uprawami należy o nią odpowiednio dbać, ale najpierw powinniśmy prawidłowo wybrać miejsce w ogrodzie i ją zainstalować.
fot. Szklarnia przydomowa Ogrodosfera
Od czego zacząć?
Polski klimat jest surowy i zmienny przez cały rok, w związku z tym posiadanie szklarni wymaga od nas nakładu pracy. Uprawy wymagają stałej pielęgnacji oraz troski. Z uwagi na krótkie i nie zawsze intensywne lato warto wykorzystać jak najwięcej naturalnych promieni słonecznych do zapewnienia silnego nasłonecznienia szklarni w ciepłe dni. Należy założyć, że na zamontowanie obiektu będziemy potrzebować ok. 10-15 m² powierzchni ogrodu. To optymalna wielkość, aby swobodnie uprawiać warzywa dla całej rodziny oraz kwiaty. Oczywiście szklarnia może być także większa, a jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużym ogrodem, aby umieścić w nim obiekt wolnostojący, możemy pomyśleć o opcji przyściennej – równie funkcjonalnej i efektownej. Szklarnię wolnostojącą najlepiej umiejscowić w południowym skraju działki. Warto zadbać o to, aby od południa i od wschodu szklanej konstrukcji nie znajdowały się wysokie zabudowania czy drzewa, które ograniczą dopływ światła dziennego do szklarni.
Szklarnie warto wyposażyć w akcesoria: półki, zacieniacze oraz automatyczne otwieracze okien
Budowa szklarni
Szklarnie mogą przybrać nie tylko różne wielkości, ale także kształty. Jednak najpopularniejsze to te przypominające prostopadłościan z dwuspadowym dachem. Taką przestrzeń możemy w łatwy sposób zagospodarować i podzielić na strefy, zgodnie z rodzajem roślin. Dodatkowo wewnątrz możemy zamontować półki, na których ustawimy doniczki z ziołami lub kwiatami. Aby rozpocząć budowę należy dokładnie wymierzyć potrzebną powierzchnię i przygotować na niej podłoże pod uprawy, które powinno odpowiadać rodzajowi hodowanych roślin. Jeśli jeszcze nie wiemy, co znajdzie się w szklarni możemy użyć podłoże uniwersalne, nadające się pod różnego rodzaju roślinność oraz specjalne maty z pożywką przystosowane do stosowania w szklarni. W tym momencie możemy skorzystać z gotowej konstrukcji z aluminium do samodzielnego montażu.
Jeśli zależy nam na prawidłowej opiece nad roślinami koniecznie zwróćmy uwagę na kilka elementów, takich jak uchylne okno w dachu, które zapewni prawidłową wentylację oraz ochłodę uprawom. Z pewnością przydatna będzie także mata zacieniająca, w razie zbyt silnego nasłonecznienia. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce najsilniejsze wiatry wieją z zachodu, warto wzmocnić ścianę szklarni z tej strony. Drzwi wejściowe najczęściej usytuowane są po środku ściany szczytowej, jednak mogą znaleźć się także z boku obiektu. Nie zapomnijmy także o systemie nawadniania, które będzie stale uzupełniał poziom wody naszych upraw.