Pamiętasz „Tajemniczy ogród”, książkę czytaną kiedyś w szkole oraz jej ekranizację? Główna bohaterka historii, Mary Lennox, odkrywa na terenie posiadłości wuja miejsce pełne pięknej roślinności, w tym różnorodnych pnączy okalających ogród i ściany budynków. Chcesz zasadzić u siebie rosnące na murach okazy? Zobacz, jak stworzyć przestrzeń wokół domu inspirowaną powieścią autorstwa Frances Hodgson Burnett za pomocą pnączy, i dowiedz się, jak należy o nie dbać.
Pnącza to jedne z najbardziej trwałych roślin ogrodowych, które rozwijają się i kwitną nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Aby jednak mogły cieszyć oczy przez wiele sezonów, warto dbać o nie już od momentu posadzenia. Poznaj najpopularniejsze rodzaje pnączy i dowiedz się, na czym polega ich pielęgnacja.
Jakie są najpopularniejsze pnącza ogrodowe?
Pnącza zazwyczaj kojarzą się z bluszczem pospolitym i ścianami okrytymi w całości liśćmi, ale istnieją gatunki, które poza intensywnym zielonym kolorem mają do zaoferowania znaczenie więcej – piękne, pachnące kwiaty. Należą do nich:
- glicynia chińska – wypuszcza duże, osiągające nawet trzydziestocentymetrowe fioletowe i ciężkie kwiatostany;
- powojnik – wytwarza średniej wielkości kwiaty o wybarwieniu zależnym od odmiany (fioletowym, różowym lub niebieskim);
- róża pnąca – która świetnie się nadaje do ozdób altanek i innych elementów ogrodu.
Jak sadzić pnącza w ogrodzie?
Pnącza możesz sadzić przez cały sezon, ale pamiętaj, że dotyczy to jedynie okazów sprzedawanych w pojemnikach. Sadzonki z odkrytymi korzeniami powinieneś umieszczać w ziemi od września do listopada. Przez ten czas pnącza przyzwyczają się do gleby, a wczesną wiosną od razu zaczynają szybko rosnąć. Jak poprawnie zasadzić pnącza?
- Wykop półmetrowy dół i wsyp do niego kompost.
- Wsadź sadzonkę i przechyl ją w kierunku ściany, drabinki lub balustrady.
- Wykop niewielki rów wokół sadzonki i zalej go wodą.
Na początku możesz też przyczepić sadzonki do podpory sznurkami czy innym materiałem. Dopiero gdy roślina zacznie coraz bardziej się rozwijać, będziesz mógł je zdjąć.
Jak dbać o pnącza w ogrodzie?
Podlewanie, nawożenie i przycinanie – to trzy najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać w trakcie pielęgnacji pnączy.
- Podlewanie pnączy
Przez pierwsze dwa lata od zasadzenia rośliny pnące potrzebują bardzo dużo wody – dzięki niej mogą się prawidłowo rozwijać i wytwarzają mocniejsze pędy. Dorosłe okazy wystarczy podlewać tylko w trakcie bardzo upalnych i suchych dni.
- Nawożenie pnączy
Pnącza potrzebują nawozów, aby mogły szybciej rosnąć i być zdrowsze. Jeśli nie jesteś pewien, którą odżywkę powinieneś zastosować, zawsze możesz użyć nawozu uniwersalnego ZIEMOVIT do wszystkich roślin, zawierającego odpowiednią dawkę makro- i mikroskładników poprawiających wygląd pnączy i zwiększających ich odporność na choroby. Zasadziłeś młode sadzonki jesienią? Zastąp klasyczną odżywkę jesiennym nawozem uniwersalnym ZIEMOVIT.
- Przycinanie pnączy
Przycinanie roślin pnących wykonuj zawsze na początku wiosny. Wtedy powinieneś usunąć wszystkie suche części rośliny, na których nie pojawią się już żadne nowe pędy. Przycinając pnącza, zwróć także uwagę, aby usunąć je z okien, rynien, dachów oraz przewodów.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sadzenia i uprawiania pnączy w ogrodzie? A może marzysz, żeby udekorować swój ogród innymi roślinami jesiennymi? Wejdź na stronę ZIEMOVIT i dowiedz się, jakie jeszcze prace należy wykonać wokół domu po zakończeniu sezonu wakacyjnego.