Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Klosze do lamp wiszących – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Klosze do lamp wiszących – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie oświetlenie w domu całkowicie zmienia atmosferę za jednym naciśnięciem przycisku. Bardzo ważne jest, aby lampy dawały właściwą ilość światła oraz wyglądały estetycznie. Obecnie w sklepach z oświetleniem można znaleźć liczne efektowne, rzeźbione, klasyczne i wyrafinowane klosze do lamp wiszących i nie tylko.

W każdej lampie to właśnie klosz odpowiada za jej wygląd i styl. Klosze występują w lampach stołowych, podłogowych i sufitowych. Klosze do lamp różnego rodzaju mogą mieć kształt:

  • bębna – stosowane głównie na sufity oraz jako lampy podsufitowe
  • stożka – mogą być stosowane w lampach stojących oraz sufitowych, są wyposażone w dwustronny pierścień gimbalowy

Wybierając klosze do lamp wiszących trzeba pamiętać, że są one przeznaczone do lamp wiszących na sufitach lub sufitach podwieszanych. Tego typu lampy zazwyczaj można łatwo przymocować do istniejącego już kabla elektrycznego. Dodatkowo przy zakupie dołączane są śrubki, czy też pierścienie redukcyjne ułatwiające montaż lampy wiszącej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kloszy do lamp wiszących?

Szerokość klosza
Wybierając klosze do lamp wiszących lub innych powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Bardzo ważne jest wytwarzanie ciepła przez żarówkę w stosunku do rozmiaru klosza. Większe żarówki wytwarzają większe ilości ciepła i wymagają większej wentylacji, co oznacza, że ​​należy stosować większe i szersze klosze. Im wyższa moc żarówki, tym większy powinien być klosz.

Prostym sposobem na sprawdzenie, czy klosz zapewnia wystarczającą wentylację, to włączenie lampy na pięć minut, a następnie wyczuwanie czy lampa jest mocno nagrzana. Jeśli klosz jest gorący w dotyku, otwór jest zdecydowanie za wąski i należy wybrać większy klosz.

Styl klosza

Obecnie bardzo modnymi trendami są klosze do lamp wiszących w postaci dzwonka. Wyglądają jakby pochodziły z epoki wiktoriańskiej i doskonale pasują do tradycyjnych wnętrz.

W nowoczesnych domach sprawdzają się klosze do lamp wiszących w postaci bębna z kulistymi lub geometrycznymi podstawami. Geometryczne podstawy umieszczone na suficie dają niespodziewany efekt (obijają światło).

Kwadratowe podstawy zazwyczaj pasują do kwadratowych kloszy, a smukłe podstawy dobrze pasują do eleganckich kloszy. Jednak czasami możemy mieć do czynienia z wyjątkami – na przykład zaokrąglony klosz może wyglądać wspaniale z kwadratową podstawą umieszczoną na suficie nad stołem w jadalni.

Mocowanie klosza

Po wyborze odpowiedniego rozmiaru i stylu klosza należy wziąć pod uwagę sposób, w jaki będzie on mocowany do podstawy. Trzy najczęstsze typy złożeń abażuru to: Spider, Uno i Clip-on.

Spider to najbardziej konwencjonalny typ, składający się z wielu szprych ustawionych w górnej części klosza, które spotykają się w centralnym punkcie, który łączy się z harfą. Harfa można dowolnie regulować, aby przesunąć cień w górę lub w dół, dodatkowo jest on zabezpieczony od góry zwieńczeniem.

Uno mocuje się do podstawy lampy przy gnieździe za pomocą pierścienia. Kolejne druty schodzą z klosza, tworząc literkę „V” i przyczepiają się do pierścienia pod żarówką.

Clip-on jest przymocowany do samego klosza i żarówki. Większość lamp występuje w zestawach Spider, ale może współpracować z zespołami Clip-on lub Uno, jeśli rozmiar cienia i żarówki są odpowiednie.

Lokalizacja klosza

Klosze do lamp wiszących muszą mieć odpowiednią wielkości wybraną zgodnie z umiejscowieniem abażuru. Podczas zakupu można mieszać i dopasowywać różne style, kształty i kolory, jednak, gdy okaże się, że klosz jest za wąski to mamy duży problem. Musimy przemyśleć miejsce, w którym chcemy, żeby znajdowała się lampa wisząca i wybrać odpowiedniej wielkości klosz. Klosze do lamp wiszących muszą mieć swobodę wokół siebie oraz właściwą wentylację.

Materiał klosza
Materiał z jakiego został wykonany klosz do lampy powinien być wybierany pod względem ilości potrzebnego oświetlenia. Na przykład, jeśli celem lampy jest zapewnienie oświetlenia akcentującego lub stworzenie efektu rozproszonego, wówczas ciemne klosze do lamp wiszących z gęstego materiału będą idealną opcją.

Z drugiej strony, jeśli celem oprawy jest zapewnienie silnego oświetlenia to dobrym rozwiązaniem jest półprzezroczysty odcień tkaniny – może to być miękkie lub twarde włókno naturalne w białym kolorze.

Jak czyścić klosze do lamp wiszących?
Wszystko zależy od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są klosze do lamp wiszących. Ogólnie poleca się czyścić klosze powoli i za pomocą suchej szmatki. Zawsze trzeba pamiętać, aby wyłączyć światło. Najlepiej po zakupie klosza przeczytać instrukcję odnośnie pielęgnacji i poznać sprawdzone oraz bezpieczne sposoby czyszczenia.



Updated: 27 lutego, 2018 — 8:46 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin