Kompostowanie liści jest jesiennym rytuałem każdego ogrodnika. W ten sposób powstaje naturalny nawóz, bogaty w cenne dla ekosystemu substancje. Jest to więc z pewnością ekologiczne działanie na rzecz natury. Z rozłożonych liści powstaje próchnica, która wspomaga wzrost innych roślin. Jak i gdzie kompostować? Jakie liście są idealne na kompost? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.
W jaki sposób kompostować liście?
Kompost z liści nazywany jest jako tzw. ziemia liściowa. Jej wykonanie nie jest zbyt skomplikowane. Najefektywniej jest, jeśli zbierane liście na kompost są mokre. Wtedy znacznie szybciej przekształcą się w próchnicę. Kompostowanie liści można przeprowadzić w drewnianym lub plastikowym pojemniku (kompostowniku) oraz w foliowych workach. W przypadku tego pierwszego wrzucamy do niego liście warstwami, przesypując np. mokrą ziemią, która jest dodatkowym źródłem wilgoci. Na koniec usypane liście należy przykryć nasypaną warstwą ziemi i wszystko obficie zalać wodą, następnie przykryć liście folią. Kompostowanie liści w foliowych workach również nie jest zbyt skomplikowane. Zasada postępowania jest taka sama. Do worka wrzucamy liście warstwami, dodajemy ziemię lub dojrzały kompost. Dobrym krokiem jest dodanie do worka węglanu wapnia, który w ogrodnictwie potocznie nazywany jest kredą nawozową. Zapewniamy wilgotne środowisko w worku poprzez polanie wodą masy liściowej. Zawiązujemy worek, a na samym końcu przekuwamy go w kilkunastu miejscach, w celu odpowiedniego napowietrzenia tworzącego się kompostu. Zarówno do kompostownika, jak i do worków, warto dodać azot, który przyspieszy proces tworzenia ziemi liściowej. W zależności od rodzaju liści wytworzenie kompostu trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.
Jakie liście najlepiej kompostować?
Najlepszymi liśćmi do kompostowania są miękkie liście drzew i krzewów owocowych. To właśnie z nich najszybciej jest w stanie powstać kompost. Dla porównania, liście, chociażby dębu czy orzecha włoskiego są znacznie twardsze i trzeba je dłużej kompostować. W przypadku tego drugiego trzeba bardzo uważać. Jego liście zawierają związek chemiczny o nazwie juglon. Jest on w stanie hamować wzrost niektórych roślin, więc kompost z liści orzecha włoskiego powinien być przeznaczony później do nawożenia takich elementów natury ożywionej, które nie są wrażliwe na ten związek. Ważnym aspektem jest również fakt, że liście przeznaczone do kompostowania powinny nie zawierać na sobie szkodników.
Zastosowanie dojrzałego kompostu
Dojrzały kompost jest „źródłem paliwa” dla wzrastających roślin. Nawozi się nim warzywa, rośliny ozdobne, drzewa oraz krzewy. Wykazuje szerokie spektrum działania. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie z niego podłoża pod nowo wsiewane rośliny. Podłoże jest wtedy wzbogacane w materię organiczną, która jest źródłem niezbędnych związków chemicznych do wzrostu młodych krzewów, kwiatów czy warzyw. Kompost przydaje się również wtedy, kiedy roślina jest przesadzana. Można także uzyskać z niego płynny nawóz, który produkowany jest w przeznaczonych do tego pojemnikach. Takim preparatem można podlewać np. kwiaty.
Podsumowanie
Kompostowanie liści jest pożyteczne, ponieważ tworzy ekologiczny nawóz. Wspomaga obieg materii organicznej w przyrodzie. Kolejną zaletą jest to, że wykonanie kompostu jest darmowe i nie trzeba dodatkowo wydawać pieniędzy na nawozy dla roślin. Każdy, kto ma w swoim ogrodzie nadmiar liści, powinien wykonać kompost, żeby zobaczyć jakie to proste i zarazem skuteczne w swoim działaniu.
Autor Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym www.ogarnijogrod.pl. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce. |