Okres od czerwca do września to idealny czas na pobieranie z krzewów ozdobnych (i innych roślin) sadzonek półzdrewniałych. W ten sposób można rozmnażać m.in. bukszpan, jaśminowiec, wrzos, bluszcz czy pęcherznicę. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku.
Sadzonki półzdrewniałe pobiera się, gdy pędy w dolnej części już zdrewnieją, ale ich góra wciąż jest zielona i elastyczna. Tego typu sadzonki ukorzeniają się szybciej niż sadzonki zdrewniałe (pobierane jesienią), a jednocześnie wolniej tracą wodę i nie więdną tak szybko jak zielne (odcinane wiosną).
Specjaliści z firmy ZIEMOVIT podpowiadają, jak rozmnażać rośliny tą techniką.
Sadzonki półzdrewniałe – rozmnażanie roślin krok po kroku
Sadzonki półzdrewniałe należy odcinać (w żadnych przypadku nie odrywać!) z jednorocznych, dojrzałych pędów zdrowych roślin. Powinny mieć długość około 10–20 cm. Z pozyskanych sadzonek następnie usuwa się miękki wierzchołek oraz odrywa liście z dolnej części. Tak przygotowaną sadzonkę należy zanurzyć w ukorzeniaczu (preparacie ułatwiającym ukorzenianie się pędów), a następnie posadzić w lekkim, wilgotnym podłożu (np. mieszance torfu ogrodniczego i gruboziarnistego piasku). Sadzonka powinna być zanurzona w ziemi na głębokość około 1/3 swojej długości. Następnie podłoże wokół rośliny warto dokładnie ubić i obficie podlać.
Sadzonki roślin – jak je pielęgnować?
Umieszczoną w pojemniku sadzonkę półzdrewniałą należy przykryć namiotem foliowym i ustawić w półcienistym, przewiewnym miejscu, takim jak szklarnia lub inspekt (umieszczona w ogrodzie skrzynia bez dna). Ważne, by podłoże w doniczce było stale wilgotne, trzeba więc pamiętać o regularnym podlewaniu.
Po ukorzenieniu się sadzonki można przejść do jej hartowania. W tym celu wykonuje się najpierw niewielkie nacięcia w folii, a następnie stopniowo zupełnie ją zdejmuje.
Ukorzenione sadzonki wysadza się do gruntu pod koniec marca lub w kwietniu.