Nawożenie jesienne ma na celu przygotowanie roślin rosnących w Twoim ogrodzie do trudnych warunków pogodowych. Zminimalizowanie szoku, jaki po słonecznym, ciepłym lecie przyniesie pochmurna, chłodna jesień i zbliżająca się zima, jest szczególnie ważne w przypadku iglaków. Wszystkiego, co trzeba wiedzieć o nawożeniu iglaków jesienią, dowiesz się z naszego tekstu. Sprawdź!
Dlaczego nawożenie jesienne iglaków jest tak ważnym zabiegiem? Iglaki jako rośliny zimozielone w chłodne miesiące jedynie spowalniają, a nie zatrzymują swoją wegetację. W związku z tym są szczególnie wrażliwe na mroźny wiatr i brak składników odżywczych. Iglaki pozbawione nawozów jesiennych mogą chorować w następnym sezonie lub po prostu obumrzeć zimą.
Nawożenie iglaków jesienią to dla Ciebie czarna magia? Marka ZIEMOVIT przygotowała kilka porad, dzięki którym zapewnisz Twoim roślinom iglastym jak najlepsze warunki do spokojnego przetrwania jesieni i zimy. Poznaj porady ekspertów i chroń iglaki w nadchodzącym sezonie.
Kiedy nawozić iglaki?
Na początku warto pamiętać, że ostatnie nawożenie iglaków nawozem bogatym w azot (tzw. nawozem wiosenno-letnim) można przeprowadzać do końca lipca. Stosowanie tego typu produktów później sprawi bowiem, że iglaki nie zdążą spowolnić wegetacji przed pierwszymi przymrozkami, co może skutkować brązowieniem igieł lub przemarzaniem korzeni.
Najlepszym terminem jesiennego nawożenia iglaków jest przełom sierpnia i września, kiedy kończy się okres upałów, a dzień powoli ulega skróceniu. W skrajnych przypadkach dawkę nawozu można zastosować także w październiku, jednak wówczas nie można mieć gwarancji, że iglaki zdążą wchłonąć substancje odżywcze.
Nawożenie iglaków – jaki nawóz zastosować jesienią?
W okresie jesienno-zimowym iglaki potrzebują przede wszystkim dwóch makroelementów: fosforu i potasu (rzecz jasna takie produkty, jak nawóz jesienny do iglaków ZIEMOVIT je zawiera). Oba składniki przyczyniają się do drewnienia tkanek iglaków oraz intensywnego rozwoju korzeni, dzięki czemu rośliny są lepiej przygotowane do opadów śniegu, niskich temperatur oraz porywistych wiatrów. Oprócz fosforu i wapnia iglaki potrzebują również magnezu oraz żelaza – oba makroelementy przeciwdziałają brązowieniu igieł.
Uwaga: przy nawożeniu iglaków nawozami jesiennymi zawierającymi dużo fosforu i potasu warto pamiętać, aby nie łączyć ich z nawozami bogatymi w wapń. Zbyt duża dawka tego pierwiastka może bowiem wpłynąć negatywnie na wchłanianie się fosforu i potasu.
Nawożenie jesienne iglaków – jak przeprowadzać?
Znajomość produktów, którymi należy nawozić iglaki, to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak przeprowadzić nawożenie, aby było skuteczne. Po pierwsze zalecaną dawkę nawozu należy rozsypać wokół iglaka w taki sposób, żeby nieco przekroczyć promień jego korony. Wówczas możesz mieć pewność, że substancje odżywcze wchłoną się do całego systemu korzeniowego rośliny. Po drugie rozsypaną dawkę nawozu jesiennego do iglaków trzeba przemieszać z ziemią. Granulki pozostające na powierzchni mogą bowiem zostać porwane przez wiatr.
Potrzebujesz więcej porad dotyczących nawożenia jesiennego? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT i przygotuj rośliny ogrodowe do nowego sezonu.