Piękny ogród pełen zadbanych krzewów i kwiatów to powód do dumy, ale przede wszystkim miejsce, w które jest idealne do wypoczynku. Niestety, nie każdy ma rękę do ogrodnictwa. Sadzenie, nawożenie, odchwaszczanie brzmi dla Ciebie wyjątkowo nieprzyjemnie? Może nie uda się tego całkowicie uniknąć, ale zminimalizować, tak, aby uprawianie ogrodu przestało być problematyczne.
Niech nie wymaga!
Rośliny można podzielić na te, które są łatwe i trudne w uprawie. Początkujący ogrodnicy powinni skupić się na tych pierwszych. Najlepiej jest udać się do dobrego sklepu ogrodniczego, w którym profesjonaliści doradzą nam jakie rośliny wybrać do gleby, którą many w ogródku. Jak ją rozpoznać? To łatwe. Wystarczy ścisnąć garść gleby w dłoni i sprawdzić jak się zachowuje. Jeśli się rozsypie po tym, gdy rozprostujemy palce, a jest wilgotna, to mamy do czynienia z piaszczystą glebą, jeśli pozostanie zbita i po celowym jej rozerwaniu utworzy grudy – jest gliniasta. Tę można poznać także po tym, że gdy zwilżymy ją wodą staje się plastyczna i można formować z niej różne kształty. Żyzną ziemię rozpoznamy po tym, że po rozprostowaniu dłoni pozostaną jej spore, ale luźne i łatwe do rozkruszenia grudki. Po takim rozpoznaniu wystarczy wybrać rośliny, które będą jak najmniej wymagały od gleby (i od ogrodnika). Dodatkowo, powinniśmy się dowiedzieć czy posadzić je w słońcu, czy cieniu. Postarajmy się o takie, które łatwo sadzić lub wysiewać, nie trzeba zbyt często nawozić, przesadzać i przycinać. Poza tym lepsze będą te, które utrzymają się w ogrodzie przez kilka lat, a nie jedynie rok.
Pamiętaj, że ma być nie tylko łatwo, ale i ładnie
To, że nie znamy się na uprawie roślin nie oznacza, że nasz ogród nie będzie zachwycał swoim wyglądem. Przede wszystkim zastanówmy się na jaki kolor roślin się decydujemy. Do „wiejskiego” klimatu będzie pasował kolorowy przepych, ale jednokolorowe ogrody są bardzo eleganckie. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystko ma być zielone – zostańmy w jednej tonacji, przechodźmy od bieli do ciemnozielonych krzewów. Na szczęście nie ma żadnych odgórnych zasad co do kolorystyki, więc tak naprawdę można sadzić wszystkie barwy na jakie mamy ochotę. Na pustej działce warto posadzić krzewy i drzewa, które nieco zajmą powierzchnię i będą rosły przez wiele lat. Najlepiej skupić się na takich roślinach, które dobrze rosną w klimacie, w którym żyjemy. Rośliny egzotyczne, zwykle, mają o wiele większe wymagania. Za to sadzenie roślin, które przez cały rok będą zielone może okazać się strzałem w dziesiątkę. Najłatwiej będzie postawić na iglaki, które nie zaśmiecą ogrodu liśćmi, najlepiej decydować się na te wolno rosnące, bo wymagają bardzo mało uwagi. Aby krajobraz ogrodu był kompletny trzeba zasiać trawę, ale ograniczmy ją do minimum, jeśli nie chcemy jej ciągle kosić. Wtedy watro też zdecydować się na te gatunki, które są wolno rosnące.
Oczywiście, żaden ogród nie będzie dobrze wyglądał, jeśli nie zapewnimy mu niezbędnego minimum nawożenia i wody. Jedynym wyjściem, jest zatrudnienie firmy ogrodniczej, ale może okaże się, że własnoręcznie zasadzone rośliny są dobrą motywacją do rozpoczęcia nowej przygody między początkującym ogrodnikiem a jego roślinami.
Artykuł został przygotowany przez firmę nasionacebulki.pl/ specjalizującej się w wysyłkowej sprzedaży nasion kwiatów i warzyw.