Pleśń śnieżna jest powszechną chorobą trawników. Występuje głównie wiosną, choć może pojawić się również latem. Ta choroba trawnika objawia się białymi lub różowymi kwiatami na trawie, a nieleczona może spowodować obumieranie trawy. Dowiedz się, jak rozpoznać pleśń śnieżną oraz jak zapobiegać i zwalczać pleśń śnieżną na trawniku.
Pleśń śniegowa – przyczyny
Wczesną wiosną trawniki często w niczym nie przypominają gładkiego, soczyście zielonego dywanu z poprzedniego sezonu. Pleśń śnieżna to poważny problem, który w oczywisty sposób wpływa na wygląd Twojego trawnika. Pleśń śnieżna to choroba grzybicza wywoływana głównie przez grzyba Microdochium nivale, który należy do klasy Ascomycetes. Ten grzyb jest powszechny w środowisku. Sprzyjające warunki do jego rozwoju panują głównie zimą, choć czasami może sprawiać problemy w innych porach roku.
Pleśń śnieżna na trawie rośnie w warunkach wysokiej wilgotności i ciepła pod grubą warstwą śniegu. Jego wygląd sprzyja długotrwałemu gromadzeniu się grubego śniegu (temperatura około 0°C) na niezamarzniętej glebie. Choroba stanowi poważne zagrożenie, zwłaszcza przy śniegu i długich zimach. Wbrew nazwie obecność śniegu nie jest konieczna do rozwoju pleśni śnieżnej. Tak się składa, że choroba dotyka również trawy przy bezśnieżnej, deszczowej pogodzie. Ponadto epidemie mogą nasilać się podczas długiej, ciepłej jesieni. Wiosną pleśń śnieżna może mieć wpływ na każdy rodzaj trawy, ale szczególnie podatne są na nią gatunki, które zaczynają rosnąć wcześnie.
Pleśń śniegowa – objawy
Pierwszym objawem pleśni śnieżnej są rozległe plamy wodne na liściach. Wkrótce źdźbła trawy i przestrzeń wokół nich porasta biała, delikatna (najpierw – potem zagęszczona) grzybnia. Z biegiem czasu wzrost staje się pomarańczowo-czerwony. Tam, gdzie pleśń śnieżna jest najgorsza, trawa zamarza i rozpada się na kawałki.
Pleśń śniegowa na trawie – zapobieganie
Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację trawnika jesiennego. Jesienią nie należy stosować nawozów bogatych w azot. Na trawniki o obniżonej aplikacji azotu i wysokiej zawartości fosforu i potasu najlepiej jesienią zastosować specjalny nawóz. Innym bezazotowym nawozem jesiennym do trawników byłaby również naturalna mąka bazaltowa (która notabene ma lekki efekt odkwaszania i zmniejsza pojawianie się mchu na trawie). Należy również pamiętać, że w ostatnim okresie koszenia przed zimą trawniki należy kosić bardzo krótko. Należy również bardzo uważać, aby zgrabić wszelkie liście, które mogły spleśniać i zgnić pod śniegiem..
Pleśń śniegowa – zwalczanie
Chcąc zapobiegać chorobom, trawę musimy starannie pielęgnować przez cały sezon, systematycznie ją nawożąc, przycinając i nawadniając. Jednak nawożenie azotem należy zakończyć najpóźniej na początku sierpnia, aby trawa nie była dalej stymulowana do wzrostu i miała czas na przygotowanie się do zimy. Jesienią zamiast azotu użyj odpowiedniego do trawnika nawozu jesiennego (na bazie potasu i fosforu), który wzmocni trawę i pomoże jej przygotować się do zimy. Ostatnie koszenie trawnika przed zimą należy wykonać bardzo nisko, aby zbyt wysokie źdźbła pękły pod ciężarem śniegu i stały się ogniskiem choroby. Zanim spadnie pierwszy śnieg, starannie zgrab trawnik, aby z jego powierzchni zebrać opadłe liście i resztki koszenia. W tym czasie możemy również profilaktycznie spryskiwać trawnik preparatami przeciwgrzybiczymi, które pomogą powstrzymać rozwój choroby przed wczesnym rozwojem. Zimą jednak unikaj stąpania po zaśnieżonych trawnikach i nie wyrzucaj na jego powierzchnię śniegu usuniętego ze szlaków i chodników. Dzięki temu unikniemy ubijania śniegu i uchronimy trawę pod nim przed uduszeniem i gniciem.
Autor artykułu Publikacja artykułu we współpracy z www.target.com.pl – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu. |