Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Przycinanie drzew owocowych – jak przeprowadzać latem?

Przycinanie drzew owocowych – jak przeprowadzać latem?

Cięcie drzew owocowych przeprowadzane od czerwca do sierpnia ma poprawiać jakość rosnących owoców oraz zdrowie i wygląd całej rośliny, tak aby mogła ona przygotować się do sezonu jesienno-zimowego. Kiedy najlepiej przycinać określone gatunki drzew owocowych? Jak ciąć drzewa owocowe latem, aby im nie zaszkodzić? Dowiesz się tego z naszego tekstu.

Letnie przycinanie drzew owocowych przeprowadza się w odmiennym terminie w zależności od tego, jakiego gatunku ma dotyczyć:

  • Cięcie jabłoni latem powinno przebiegać na miesiąc przed terminem zbiorów, więc w zależności od odmiany, jaką uprawiasz, cięcie wypadnie na przełomie czerwca i lipca lub w drugiej połowie sierpnia;
  • Letnie cięcie wiśni, czereśni i innych drzew pestkowych wykonuje się po zbiorach owoców, które najczęściej przypadają na koniec lipca i pierwszą połowę sierpnia;
  • Z kolei cięcie śliw latem wykonuje się przed ich owocowaniem, od końca czerwca do pierwszej połowy lipca.

Letnie cięcie drzew owocowych to bardzo odpowiedzialne zadanie, ale razem z Ziemovitem uda ci się przeprowadzić je bez uszczerbku na zdrowiu i wyglądzie owoców – sprawdź sam!

Przycinanie drzew owocowych latem – cięcie jabłoni

Tzw. wilki to młode, rosnące pionowo pędy, które zagęszczają koronę jabłoni i odbierają światło słoneczne jej środkowym oraz dolnym partiom, tym samym wpływając negatywnie na dojrzewanie owoców. Usuwanie tych pędów to podstawowy typ cięcia drzew owocowych (przede wszystkim cięcia jabłoni) w okresie letnim.

Wczesnym latem, od końca czerwca, gdy wilki rosną najintensywniej, można je wyrywać, gdyż są jeszcze młode i niezdrewniałe. Z kolei w lipcu i sierpniu młode pędy trzeba już wycinać. Sadownicy radzą usuwać aż 90% wilków rosnących na jabłoniach, ale pozostawić słabe pędy wyrastające pod kątem zbliżonym do prostego, tak aby korona miała bazę do zregenerowania.

Cięcie jabłoni mające na celu usunięcie wilków (zwłaszcza tych zdrewniałych) należy wykonywać ostrym i czystym sekatorem, tak aby zminimalizować potencjalne uszkodzenia rośliny oraz szansę na zarażenie jej chorobą wirusową lub grzybową.

Zajrzyj na blog ZIEMOVIT po więcej porad dotyczących pielęgnacji Twojego sadu.

Przycinanie drzew owocowych latem – cięcie śliwy

Letnie cięcie śliwy przeprowadza się na 3 lub 4 lata od posadzenia drzewa w ogrodzie. Latem należy ułamać lub wycinać pędy rosnące pionowo z przygiętych gałęzi – stanowią one bowiem konkurencję dla przewodnika, osłabiając go i ograniczając wzrost śliwek.

Również latem (na początku czerwca) warto uszczykiwać wierzchołki pędów poziomych, aby wspomóc rozrost korony śliwy. Z kolei silnie rosnące pędy wyrastające z konarów śliwy należy skrócić o 5 listków.

Przycinanie drzew owocowych latem – cięcie wiśni

W przeciwieństwie do jabłoni, które wiosną również są przycinane, dla wiśni lato to okres podstawowego cięcia. Siła oraz rodzaj cięcia wiąże się z wiekiem drzewka wiśniowego, jakie rośnie w Twoim ogrodzie:

  • Wiśnie świeżo posadzone – skraca się bardzo wiele krótkich i cienkich pędów, natomiast w ogóle nie skraca się najgrubszego i najdłuższego pędu, czyli przewodnika;
  • Wiśnie czteroletnie – latem po zbiorze owoców przycina się stare gałęzie, młode pędy rosnące blisko ziemi i pędy skierowane do środka korony;
  • Wiśnie pięcioletnie i starsze – letnie cięcie wiśni w takim wieku powinno być bardzo intensywne, aby pobudzić drzewo do wzrostu. Stare konary skraca się o około 1 m.

Oprócz przycinania drzew owocowych latem warto pamiętać także o stosowaniu oprysków, dzięki którym Twój sad będzie zabezpieczony przed chorobami i owadami – środek SIARKOL® EXTRA 80 WP chroniący przed mączniakiem prawdziwym, jedną z najpowszechniejszych chorób drzew owocowych, jest dobrym rozwiązaniem.



Updated: 15 lipca, 2017 — 9:31 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin