Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Rośliny kwitnące zimą

Rośliny kwitnące zimą

Zima to dla większości roślin czas spoczynku. Okazuje się jednak, że niektóre odmiany właśnie w tym okresie zawiązują pąki i zaczynają kwitnienie – mogą więc stać się oryginalną ozdobą rabaty lub parapetu. Sprawdź, jakie gatunki roślin ogrodowych i doniczkowych kwitną zimą!

Wśród roślin kwitnących zimą najczęściej wymienia się przebiśniegi i krokusy, które już na początku marca nieśmiało przebijają się przez śnieżną pokrywę. Istnieją jednak odmiany, które rozpoczynają kwitnienie jeszcze wcześniej.

Rośliny ogrodowe kwitnące zimą

Kolorowe kwiaty kontrastujące z bielą śniegu ożywią pozornie uśpiony ogród. Obok roślin zimozielonych będą nietuzinkową dekoracją i uprzyjemnią zimowe spacery. Jakie rośliny ogrodowe kwitną zimą?

  • Ciemiernik – nazywany również różą Bożego Narodzenia, ponieważ często zakwita już w połowie grudnia. Roślina ta ma pojedyncze kwiaty w kolorach od różowego do ciemnoczerwonego. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury.

  • Oczar – to krzew osiągający 3–5 m wysokości. Kwitnie od stycznia (niekiedy już od grudnia) do marca. Jego kwiaty przypominają nieco frędzle. Najczęściej są żółte, pomarańczowe lub czerwone.

  • Wrzosiec – niewielka, gęsta krzewinka o zimozielonych liściach. Z reguły zaczyna kwitnąć na przełomie stycznia i lutego, jednak zdarza się, że białe, różowe lub purpurowe kwiaty pojawiają się wcześniej, jeszcze pod śniegiem.

  • Zimokwiat wczesny – żółte, dzwonkowate kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Wydzielają bardzo przyjemny zapach, wyczuwalny nawet z dużej odległości.

  • Kalina wonna – jeśli zima jest łagodna, krzew ten zakwita już w styczniu. Przy mniej sprzyjających warunkach kwiaty pojawiają się w marcu. Zachwycają delikatną barwą i mocnym, słodkim zapachem.

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą

W okresie zimowym zakwitnąć mogą również rośliny uprawiane w domu. Do odmian, które staną się kolorową dekoracją parapetu w grudniu i styczniu, należą m.in.:

  • Cyklamen perski – potocznie nazywany fiołkiem alpejskim. Pierwsze kwiaty pojawiają się już pod koniec jesieni, jednak pełnię rozkwitu osiąga on na początku stycznia. Zachwyca kwiatami o motylkowatym kształcie i różnorodnym zabarwieniu – białym, różowym, czerwonym. Niezwykle ozdobne są także liście cyklamenu z marmurkowym wzorem.

  • Kaktus bożonarodzeniowy (grudnik) – piękne kremowe, żółte lub czerwone kwiaty pojawiają się na przełomie listopada i grudnia. Utrzymują się aż do lutego. Aby roślina co roku zakwitała w okresie zimowym, należy jej jednak zapewnić dwa okresy spoczynku – od sierpnia do listopada i od lutego do marca. W tym czasie grudnik powinien zostać przeniesiony do zacienionego i chłodnego pomieszczenia.
  • Kalanchoe – kwiaty pojawiają się późnią jesienią i utrzymują się do wczesnej wiosny. Są zebrane w okazałe, gęste grona. Najczęściej mają kolor czerwony, pomarańczowy lub różowy.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Ziemovit.



Updated: 27 grudnia, 2017 — 1:20 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin