Strefa wejściowa do naszego domu, do której prowadzi ścieżka ciągnąca się aż od furtki, to miejsce reprezentacyjne. Widziana jest z ulicy przez przechodniów, a także jako pierwsze wita odwiedzających nas gości. Jak urządzić tę przestrzeń, by prezentowała się elegancko, a jednocześnie spełniała funkcje praktyczne?
Funkcjonalność najważniejsza
Do strefy wejściowej naszego domu dotrzemy ścieżką wytyczoną pomiędzy drzwiami wejściowymi a furtką znajdującą się na obrzeżach naszej posesji. Pierwszym elementem, o którym należy pamiętać, jest takie jej wykonanie, by prowadziła ona prosto do budynku, a dokładniej do dobrze widocznych drzwi. W ich pobliżu natomiast niezbędne jest miejsce, w którym będziemy mogli spokojnie się zatrzymać i poszukać kluczy, bez obawy o to, że zmokniemy w czasie deszczu. Z tego powodu funkcjonalna strefa wejściowa do domu powinna posiadać zadaszenie. Może to być zwykły daszek zamocowany ponad skrzydłem drzwiom, jednak praktyczniejszym i bardziej efektownym rozwiązaniem jest ganek lub weranda.
Mały ganek czy obszerna weranda?
Obie konstrukcje pozwalają na zabezpieczenie przybywających do nas gości przed opadami atmosferycznymi, a czasem także przed wiatrem (jeśli posiadają zabudowane ścianki boczne). To duże udogodnienie również dla samych domowników, którzy każdego dnia wchodzą i wychodzą z domu – dzięki daszkowi nad głową mogą spokojnie złożyć lub rozłożyć parasol, wyciągnąć klucze z torby, wnieść zakupy, a nawet pozostawić różne przedmioty typu parasol czy zabłocone buty. Ganek i weranda wysunięte są względem budynku do przodu i różnią się do siebie przede wszystkim rozmiarem. Ganek jest zwykle niewielki i raczej nie spędzamy na nim wolnego czasu, podczas gdy odpowiednio urządzona weranda pozwala na wygodny wypoczynek.
Jak estetycznie urządzić strefę wejściową?
Znów zaczynamy od ścieżki wiodącej tuż pod drzwi zewnętrzne – powinna pasować do całego otoczenia i dobrze wpisywać się w aranżację ogrodu. Sam ganek lub weranda muszą natomiast być spójne z budynkiem i stylem jego wykończenia – mogą być np. drewniane lub murowane. W przypadku ganku możemy zdecydować się też na zabudowanie bocznych ścianek i wstawienie w nich okien. W przypadku werandy doskonale będą wyglądały niskie barierki. Sama strefa w pobliżu drzwi wejściowych wymaga odpowiedniego oświetlenia. Możemy zdecydować się na kinkiety rozmieszczone symetrycznie z obu stron skrzydła lub na lampę zawieszoną na suficie. Nie zapominajmy również o dekoracjach: doskonale sprawdzą się tu rośliny doniczkowe. Mogą to być okazałe iglaki lub bukszpany zasadzone w donicach ustawionych w pobliżu drzwi lub na schodach do nich prowadzących. Rozmieszczając je, pamiętajmy jednak, by nie utrudniały poruszania się po schodach ani otwierania oraz zamykania skrzydła. Na niskich barierkach zawieśmy z kolei specjalne doniczki lub skrzynki balkonowe z bujnie kwitnącymi przez cały letni sezon pelargoniami i surfiniami. Na werandzie ustawmy także wygodny fotel i niewielki stolik, które będą niezbędne podczas popołudniowego relaksu na świeżym powietrzu.