Twój ogród wygląda tak dobrze, jak Twoje narzędzia – to prawidło bardzo często znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Tylko zadbane, odpowiednio konserwowane akcesoria ogrodowe mogą sprostać pracom, do których zostały przeznaczone. Jak przygotować sprzęt do sezonu? O czym pamiętać przy jego codziennym użytkowaniu? Szczegóły poniżej.
Czystość to podstawa
Narzędzia ogrodnicze należy czyścić po każdym użyciu. Zalegająca ziemia, wilgoć i nieczystości doprowadzają do powolnego niszczenia sprzętu. Zabrudzenia można usuwać na szereg sposobów – np. wykorzystując drucianą szczotkę, zanurzając przedmiot we wrzątku i przecierając później mokrą szmatką. Resztki żywicy da się zlikwidować rozpuszczalnikiem lub alkoholem. W rozprawieniu się z większymi zabrudzeniami pomagają preparaty w spreju. Niezależnie jaką metodę czyszczenia wykorzystamy, musimy pamiętać, aby nie pozostawić sprzętu mokrego. Osadzona woda doprowadza do powstawania zacieków oraz rozwoju rdzy.
Oliwienie też się przyda
Wszystkie akcesoria wyposażone w elementy ruchome (dźwignie, sprężyny, łożyska itp.) powinny być należycie naoliwione. W przeciwnym razie narzędzia mogą okazać się zwyczajnie niewydajne, nie gwarantując należytej jakości prowadzonych robót. Przy standardowej konserwacji egzamin zdają smary tradycyjne, oleje maszynowe i oleje do łańcuchów rowerowych. W razie potrzeby można zakupić preparat przeznaczony do konserwacji części ruchomych narzędzi, używając go według wskazań zawartych w instrukcji.
Ostrzenie narzędzi
Ostrzenie to czynność, którą z reguły wykonuje się przed lub po sezonie. Wbrew pozorom dotyczy ona nie tylko przyrządów do cięcia, ale też narzędzi do prac ziemnych, które wymagają równych i ostrych krawędzi (np. łopaty, motyki, szpadle). Większość akcesoriów można naostrzyć samodzielnie, wykorzystując pilnik bądź też ostrzałkę. Bardzo przydatne okazują się również szlifierki. Podstawę udanego ostrzenia stanowi zachowanie optymalnych kątów. Przykładowo, szpadel typowej łopaty powinien być naostrzony pod kątem 45 stopni.
Walka z rdzą
Szybkie rdzewienie to cecha charakterystyczna narzędzi ogrodniczych. Oczywiście możemy bronić się przed tym zjawiskiem – np. zachowując wspomnianą już suchość narzędzi. Na szczęście, rdzę która już się pojawiła też da się usunąć. Najlepsze są proste środki – druciane szczotki oraz papier ścierny. W sklepach można również znaleźć preparaty antykorozyjne. Takie specyfiki stosuje się na sam koniec, po oczyszczeniu i dokładnym naoliwieniu narzędzi.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Odpowiednie utrzymanie narzędzi to absolutny priorytet każdego właściciela ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że o stanie sprzętu decyduje nie tylko sposób jego konserwacji, ale i ogólna jakość. Akcesoria, które od początku nie były zbyt dobre, niewiele zyskają po zabiegach odnawiających. Z tego względu zawsze należy zaopatrywać się w sprzęt pochodzący od renomowanych producentów. Szerokim wyborem wysokiej klasy narzędzi ogrodniczych dysponuje np. Zakład Metalowy Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Włodzimierz Walkiewicz.