Wpis gościnny Ogrodnika Leszka.
Zioła, ziółka, przyprawy – Mięta.
Inspiracja do napisania artykułu czasami przychodzi w nieoczekiwanej sytuacji, a nawet w miejscu często niemającym nic wspólnego z ogrodem, tak było i tym razem.
Postanowiłem wymienić swoje okulary, które po paru latach ich użytkowania wydały mi się już za słabe. Po odwiedzeniu kilku salonów optycznych wybrałem jeden z nich, który mieści się we wrocławskim Sky Tower, o wyborze tego salonu zdecydowała miła i fachowa obsługa oraz rabat na drugą parę okularów. Już, już – zaraz będzie o ogrodzie. Po wyborze oprawek przesympatyczna pani optometrystka zabrała mnie na badanie wzroku, które poświęcone było głównie tematyce ogrodniczej z elementami badania wzroku, bo tak się dzieje, gdy człowiekowi wszystko kojarzy się z …. ogrodem. Podczas badania zeszliśmy, nie wiem jak to się stało, na temat jej ogrodu, a właściwie ogródka działkowego, w którego posiadanie niedawno weszła badająca mnie pani i jej rodzina. Dowiedziałem się, że ogród jest niezagospodarowany, że czeka ją dużo pracy i nie ma jeszcze pomysłu jak go urządzić. I tu powstał pomysł na artykuł, gdy zadałem sobie pytanie – Gdybym dzisiaj urządzał ogród, od czego bym zaczął przy wyborze roślin do niego?
Z perspektywy 35 lat mojej przygody z ogrodem pierwsze, co mi przychodzi na myśl to –
ZIOŁA, ZIOŁA,ZIOŁA
Dlaczego właśnie zioła poleciłbym początkującym ogrodnikom?
Po pierwsze: Są łatwe w uprawie i mają małe wymagania glebowe.
Po drugie: Są odporne na choroby i szkodniki.
Po trzecie: Są smaczne i zdrowe.
Bez wątpienia królową ziół jest MIĘTA – od niej zacznę i na jej przykładzie postaram się wykazać, że posiada ona wszystkie te zalety, które wymieniłem wyżej. Mięta to symbol świeżości, pięknego zapachu i ukojenia pragnienia. Można też czuć do kogoś miętę, co znaczyło jeszcze kilkanaście lat temu – odczuwać do kogoś sympatię, być kimś zainteresowanym, co pewnie jest odpowiednikiem dzisiejszego powiedzenia – zaiskrzyło między nimi.
Mięta jest rośliną wieloletnią i doskonale czuje się w naszym klimacie. Charakterystycznymi jej cechami są mocne ulistnienie, silna plenność, intensywny zielony kolor, mocny system korzeniowy i silny zapach. Wyróżniamy ok. 40 dziko rosnących gatunków mięty a wśród nich liczne są mieszańce odmian, gatunków i krzyżówek. Ja mam w swoim ogrodzie kilka gatunków mięty, a wśród nich o zapachu cytrynowym, ananasowym i pomarańczowym, popularną i pospolitą miętę pieprzową, a także specjalny gatunek do popularnego drinka Mohito.
Miętę do gruntu sadzimy w dwóch terminach, wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia oraz na początku września, najlepiej w szpalerach lub grupach a także po obrzeżach oczek wodnych lub sadzawek. Dobrymi stanowiskami dla mięty są miejsca lekko zacienione bez szczególnych wymagań glebowych.
Przerwa na herbatkę miętową gaszącą pragnienie.
Jak ją przyrządzić? To bardzo proste.
Do wysokiej szklanki z grubego szkła (w kubku nie będzie widać składników herbatki) wkładamy dużą garść opłukanych listków mięty, zalewamy je wrzątkiem lanym z wysoka by powstały bąbelki na powierzchni.
U ludów arabskich lanie wrzątku z wysoka jest przejawem szacunku dla gościa.
Jeszcze gorącą herbatkę bardzo mocno słodzimy nawet 4-5 łyżeczkami cukru, mieszamy całość i pijemy wrzątek małymi łyczkami. Nie ma lepszego sposobu na ugaszenie pragnienia w upalne dni. Jest też wersja herbatki miętowej na chłodno wtedy po zaparzeniu listków mięty dodajemy kostki lodu, plaster cytryny i nie musimy tyle słodzić. Też dobra, ale ja wolę na gorąco.
Wracamy do sadzenia mięty. Pamiętajmy, że jest to roślina bardzo ekspansywna i musimy to ograniczyć np. przez sadzenie ich w starych głębokich 15-20 l pojemnikach i zakopanie ich w gruncie, zapobiegnie to niekontrolowanemu rozrastaniu się jej po całym ogrodzie. Nie zapomnijmy o tym by pojemniki miały otwory odprowadzające wodę i drenaż na dnie. Mięta rośnie szybko i korzystamy z niej przez całe lato, po czym wycinamy jej łodygi z listkami, wiążemy w nieduże wiązki i wieszamy do góry nogami w zacienionym przewiewnym miejscu do wyschnięcia, zamiast suszenia można też zamrozić same listki.
Mięta jest prosta w rozmnażaniu, bo po ok. 3 latach po posadzeniu można dzielić jej karpy i tworzyć w ten sposób kolejne rośliny. Można też pobierać odnóżki z końcówek łodyg i wsadzić do doniczki do czasu jej ukorzenienia, ale to metoda dla bardziej wytrwałych. Mięta jest znanym od dawna ziołem posiadającym właściwości lecznicze i używana jest w kuchni, jako przyprawa. Listki mięty zawierają olejki eteryczne, dzięki czemu można wykorzystywać ją do inhalacji dróg oddechowych, ma także działanie rozkurczowe układu pokarmowego, reguluje pracę żołądka i ma działanie uspakajające. W kuchni liści mięty możemy używać, jako przyprawy do kurczaka, baraniny i jagnięciny, jest także doskonałym dodatkiem do warzyw i sałatek. Dodatek mięty do sosów i dipów, czyli do gęstych, pikantny sosów zimnych, których podstawą jest śmietana, twaróg i jogurt, doda im wyrazistego smaku i świeżości. Zastosowanie mięty jest różnorodne i trudno wyobrazić sobie dzisiaj pastę do zębów bez dodatku mięty czy też gumy do życia i popularnych cukierków nazywanych miętówkami.
Na koniec podam krótki przepis na popularną u nas potrawę, jaką są tzw. pierogi ruskie, ale z dodatkiem mięty.
Podam tylko skład i sposób sporządzenia farszu:
– 1 kg ziemniaków,
– 0,5 kg twarogu półtłustego,
-2 średniej wielkości cebule,
– sól i pieprz,
– 10 dkg liści świeżej mięty.
Ugotowane ziemniak przepuścić przez praskę, dodać ser, wystudzoną usmażoną cebulkę, sól, pieprz i drobno posiekaną miętę. Całość dobrze wymieszać i nadziewać ciasto. Do ciasta nie dodawaj jajek, zrób je tylko z mąki z dodatkiem dobrze ciepłej wody. Pierogi są przepyszne i dają uczucie świeżości.
Smacznego!
A czy nowe okulary są dobrze dobrane dowiem się za parę dni jak je odbiorę.