Zadbany ogród to wizytówka domu. Równo przystrzyżona trawa, odpowiednio przycięte krzewy, kwitnące rabatki – to wszystko wymaga starannej pielęgnacji. Prace ogrodowe zdecydowanie ułatwią nam różnego rodzaju maszyny: napędzane ręcznie, zasilane prądem elektrycznym, czy też paliwem. Zobacz, bez których narzędzi się nie obejdziesz, a które mogą stanowić uzupełnienie podstawowego zestawu.
Kosiarki i kosy
Do podstawowego wyposażenia każdego posiadacza ogrodu należy kosiarka. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego urządzenia. W przypadku powierzchni idealnie równych doskonale sprawdzi się kosiarka bębnowa. Jeśli natomiast ogród jest nieco pofałdowany i nierówny, zdecydowanie lepiej kupić kosiarkę rotacyjną – nie przytnie ona trawy tak nisko jak model bębnowy, ale zdecydowanie lepiej poradzi sobie z wyrośniętymi źdźbłami. Obie kosiarki dostępne są z napędem ręcznym, elektrycznym oraz spalinowym. Wybór zasilania należy dostosować do powierzchni ogrodu. Bardzo przydatnym narzędziem jest także kosa elektryczna lub spalinowa. Narzędzie to pozwoli na dotarcie w trudno dostępne miejsca wzdłuż płotu lub w bezpośrednim sąsiedztwie rabatek. Dzięki niej możliwe będzie także skoszenie trawy pod krzewami i drzewami, bez ryzyka uszkodzenia rośliny. Kosy sprawdzą się także na rozległych łąkach – za ich pomocą skosimy trawę w nietypowych miejscach, takie jak rów melioracyjny. Kosy elektryczne, podobnie jak kosiarki, ograniczone są długością kabla. Oczywiście, możemy zastosować przedłużacz lub kilka połączonych przedłużaczy, jednak w przypadku dużej powierzchni ogrodu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie narzędzie spalinowe. W zależności od mocy, kosy te poradzić sobie mogą nawet z bardzo wyrośniętą trawą i chwastami.
Glebogryzarka
Przydatnym narzędziem ogrodowym jest także glebogryzarka. Jej zadaniem jest przekopywanie i spulchnianie ziemi. Urządzenie to zaoszczędzi nam wiele czasu i pracy, ponieważ dzięki zamontowaniu dodatkowego osprzętu może także posłużyć do wertykulacji, odchwaszczania, mieszania kompostu z ziemią, przycinania brzegów trawnika. Jeśli przewidujemy, że glebogryzarka będzie nam potrzebna sporadycznie, a nasz ogród czy działka jest raczej małych rozmiarów, wystarczające będzie urządzenie napędzane siłą naszych mięśni, poprzez pchanie. Glebogryzarki elektryczne dobrze sprawdzą się w nieco większych ogrodach – dla dużych posesji zdecydowanie najlepszym wyborem są maszyny spalinowe.
Motopompa i agregat
Posiadacze działek na terenach podmokłych lub sąsiadujących ze zbiornikami wodnymi na pewno docenią kolejne urządzenie – motopompę. Dzięki niej bez trudu pozbędziemy się stojącej wody z ogrodu po ulewnym deszczu, czy też zalaniu. W upalne lato motopompa przydać się może także do nawadniania ogrodu. Dzięki niej wykorzystamy wodę ze studni, rzeki czy stawu do podlewania roślin na posesji. Niezwykle przydatnym urządzeniem jest także agregat prądotwórczy – może nam służyć zarówno jako podstawowe źródło energii elektrycznej na działce pozbawionej prądu, jak i jako awaryjny system zasilania.
Zadbany ogród wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Aby ułatwić sobie zadanie, warto zainwestować w kilka podstawowych maszyn, takich jak kosiarka, kosa, glebogryzarka. Przydatna okazać się może także motopompa bądź agregat prądotwórczy.