Maj, jeden z najprzyjemniejszych miesięcy w roku. Wydawać by się mogło, że podczas sprzyjającej aury, nic tylko siedzieć w ogrodzie i się relaksować. Prawda jest jednak inna, o czym zaświadczy każdy profesjonalny ogrodnik. Maj to czas, kiedy należy wykonać pewne prace ogrodowe. Czym trzeba będzie się zająć w maju w ogrodzie? Co z drzewkami, krzewami i kwiatami? Jakie prace porządkowe są zalecane? Jak prawidłowo zadbać o trawę?
Drzewka i krzewy. Jakie prace należy wykonać w maju?
Maj to miesiąc, kiedy dbamy wyjątkowo o wszystkie młode drzewka oraz krzewy. Obfite podlewanie, staranne i spulchnianie wierzchniej warstwy gleby, jest konieczne, aby prawidłowo się rozwijały. Kiedy w kwietniu nie udało się przeprowadzić nawożenia starych drzew i krzewów, to miesiąc maj będzie ostatnią szansą na to, aby wszystko starannie i rzetelnie wykonać w tym kierunku.
Początek miesiąca jest idealnym terminem na pozbywanie się zimowych pąków. Zeschnięte pąki z jabłoni czy gruszy należy dokładnie wyeliminować. Nie wykonując takich prac, można mieć pewność, że zostaną zaatakowane przez szkodnika kwieciaka.
Połowa maja będzie idealnym czasem na przygotowanie specjalnych ozdób na drzewa, czyli pułapek na owady. Nie ma co czekać na to, aby owady rozpoczęły żerowanie na drzewkach owocowych, tylko ekspresowo temu zapobiegać. Równocześnie sprawdza się stan drzewek, celem zlokalizowania mszyc. Kiedy mszyce zaatakują drzewa, należy rozpocząć opryski. Dodatkowo bardzo starannie usuwa się wszystkie liście oraz pędy, zaatakowane już przez mszyce.
Chcąc mieć pewność, że młode drzewka i krzewy nie rozrosły się zbyt mocno (co będzie nieestetycznie wyglądało), trzeba za pomocą ciężarków lub sznurków przywiązanych do kołków wbitych w ziemię skierować pędy ku dołowi.
Maj jest miesiącem, kiedy sadzimy krzewy oraz rośliny, które uprzednio były uprawiane w pojemnikach. Przed sadzeniem, muszą zostać obficie podlane. Sam proces sadzenia krzewów, roślinności ogrodowej musi odbywać się w idealnych warunkach pogodowych. Idealna pogoda, czyli pochmurno, słońce schowane za chmurami. Maj jest doskonałym miesiącem na sadzenie choćby azalii czy rododendronów.
W maju nie zapominamy o ściółkowaniu krzewów oraz drzew. Do tego celu wystarczy użyć kory sosnowej. Przyjmuje się, że minimalna warstwa kory sosnowej powinna wynosić 5 cm.
Ogród warzywny w maju
Jakie prace trzeba wykonać w maju, kiedy posiada się ogród warzywny? Na pewno dokładna ochrona wysiewów przed ptactwem. Wystarczy przygotować proste zabezpieczenia, w postaci pasków z folii aluminiowej. Dodatkowo można na wbite w ziemię patyki nałożyć puste butelki plastikowe. Tradycyjnie przy ogrodzie warzywnym należy zadbać o to, aby nie pojawiały się chwasty. Wszelkie zalążki chwastów od razu usuwamy.
Co należy zrobić w maju w ogrodzie ozdobnym?
Mimo iż maj kojarzy się z ciepłem, to jeszcze w nocy mogą przytrafiać się przymrozki. Dlatego w maju nadal dbamy w szczególności o młode byliny. Kiedy prognozowane są przymrozki, należy na noc zabezpieczyć rośliny, poprzez specjalne otuliny, worki. Baczną uwagę przykłada się do młodych roślin pnących. Są one narażone na zniszczenie podczas wietrznej pogody. Koniecznie trzeba je odpowiednio przywiązać. Tylko w ten sposób damy im szanse na prawidłowy rozwój.
Wszystkie młode rośliny muszą być solidnie przycięte, gdyż mogą posiadać maksymalnie po dwa pędy. Nadwyżki pędów trzeba po prostu usunąć, w innym wypadku roślinność nie będzie prawidłowo się rozwijała.
Prace w maju przy oczkach wodnych
Wysokie temperatury, które zaczynają regularnie występować w maju, mogą przyczynić się do pojawiania glonów w oczkach wodnych. Dlatego stale należy monitorować sytuację, a kiedy zauważone zostaną glony, trzeba je wyłowić. Chcąc nie dopuścić do regularnego pojawiania się glonów, dobrze jest cieniować oczko wodne.
Jak dbać o trawnik w maju?
Nawet kiedy dbaliśmy o trawnik zimą i na przedwiośniu, w maju musimy bacznie mu się przyglądać. Może pojawić się mech, którego natychmiastowe usunięcie jest obowiązkowe. Dodatkowo trzeba będzie starannie wykonać spulchnienie gleby. Na trawniku mogą pojawiać się również chwasty i podobnie jak w przypadku mchu, konieczne jest ich usuwanie. Kiedy chwastów będzie za dużo, można je wyeliminować środkami chemicznymi.
Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: rododendrony.com.pl