Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Skalniak – perełka w ogrodzie

Skalniak – perełka w ogrodzie

Oryginalnie zaaranżowany skalniak to ozdoba każdego ogrodu i ciekawe miejsce, które przykuwa spojrzenia. Skalniak to każdorazowo pole do popisu dla naszej pomysłowości. Zgodny z naszymi oczekiwaniami jest naszą chlubą i artystycznym elementem ogrodu.

Od czego zacząć?

Jeśli pozwala nam na to budżet zawsze można poprosić o pomoc architekta krajobrazu. Wówczas możemy być prawie pewni, że powstawanie skalniaka nie zaskoczy nas na żadnym etapie. Możemy współpracować z architektem i poddawać swoje koncepcje lub całkowicie zdać się na jego inwencję twórczą. Wszelkie prace ogrodnicze, zgodnie z wizją architekta może także wykonać za nas ogrodnik. 

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować samemu być kreatywnym i pozwolić sobie na w pełni samodzielne projektowanie i wykonywanie skalniaka. W tym celu powinniśmy dokładnie zastanowić się nad jego miejscem i wykonać jak najbardziej dokładny jego projekt, najlepiej szkic na papierze. W tym momencie ogranicza nas tak naprawdę tylko fizyczna przestrzeń, jaką dysponujemy i nasza wyobraźnia. Miejsce na skalniak nie powinno być nadmiernie nasłonecznione, by nie doprowadzać do niepożądanego wysuszenia roślin zwłaszcza podczas upałów. Szkic powinien głównie obejmować rzut z lotu ptaka. W ten sposób określimy kształt naszego skalniaka, jego wielkość, rozmieszczenie głównych kamieni i kompozycję pięter. Bywają również skalniaki płaskie jednak skalniak tak naprawdę powinien być namiastką górskiego krajobrazu. Perfekcyjnie byłoby więc, gdyby jego piętra były na różnych wysokościach.Wówczas też nie należy się już martwić o jego drenaż. Im więcej pięter, im bardziej różnorodny i zróżnicowany jest skalniak, tym lepiej. Aczkolwiek bywają również zwolennicy prostszych, niezaskakujących kompozycji, takich jak na przykład skalniak o kształcie zbliżonym do koła. Warto zastanowić się także nad przestrzenią wokół skalniaka. Czy ma to być gęsto posiana trawa? A może zainwestować w drewniany lub kamienny chodniczek?

W celu zdobycia kamieni na skalniak trzeba koniecznie przejrzeć lokalne ogłoszenia. Może ktoś chce oddać interesujące nas kamienie za darmo? Zaopatrzyć się jeszcze musimy w najlepiej ciemnobrązową agrowłókninę, plastikowe szpilki i małe kamienie dekoracyjne do wysypania na obrzeżach skalniaka i pomiędzy dużymi kamieniami. Agrowłóknina będzie zapobiegać wyrastaniu chwastów i rozprzestrzenianiu się niepożądanej na skalniaku trawy. Teraz pozostaje nam już tylko zrobienie wykopów, ułożenie kamieni, zamocowanie agrowłókniny i udekorowanie skalniaka ozdobnym żwirem. Skalniak jest gotowy do nasady odpowiednich roślin. 

Przypieczętowanie naszej kreatywności, czyli dobór roślin

Na skalniaki idealnie sprawdzą się wszelkie gatunki roślin, które świetnie radzą sobie w warunkach wysokogórskich. Chodzi przecież o to, by nasz skalniak był w pewnym sensie odzwierciedleniem takiego typu krajobrazu. Powinniśmy postawić na wieloletnie byliny, które zapewnią wymarzony wygląd tego miejsca przez długi czas. Najpopularniejsze i najciekawiej się prezentujące byliny na skalniak to między innymi: dzwonek karpacki, goździk postrzępiony, floks – płomyk szydlasty, rojnik, rozchodnik, skalnica, zawciąg, żagwin, sasanka, gęsiówka. Na skalniak idealnie nadają się gatunki niskie i rozłożyste. Unikajmy bezwzględnie nasad roślin jednorocznych na skalniaku. Pozostawmy je rabatom. Skalniak to miejsce, które powinno stanowić w miarę stały element naszego ogrodu. Nie oznacza to jednak, że skalniak nie powinien być w przeciągu roku odświeżany. Wręcz przeciwnie. Bywa, że pewne rośliny się nie przyjmą i nie można się tym w żadnym wypadku martwić. Czasami tak się po prostu dzieje. Trzeba wówczas spróbować innych gatunków i w miarę potrzeby dokonywać nowych nasad na wiosnę lub na jesieni. Skalniak powinien być rozświetlony i zawsze wyglądać świeżo więc należy zadbać o odpowiednią ilość roślin o różnych kolorach liści i kwiatów. Bogactwo gatunków w mimo wszystko minimalistycznym stylu – oto recepta na nasz ideał. 

Na szczególną uwagę wśród roślin idealnych na skalniak zasługują oryginalne rojniki. W renomowanych centrach ogrodniczych zaopatrzyć się można w wiele rozmaitych gatunków tych sukulentów. Dzięki temu będziemy mogli pochwalić się szeroką ich kolekcją, która zachwyci każdego obserwatora. Warto dać również szansę wieloletnim wrzosom. Co prawda w okresie wczesnowiosennym nie wyglądają one zbyt atrakcyjnie, ale na pewno odwdzięczą się późnym latem. Do tego czasu można je przyćmić poprzez nasady roślin o wielobarwnych kwiatach w ich pobliżu. Na skalniaku za to świetnie przez cały rok wyglądają zimozielone, karłowate tuje. Są one inwestycją, która na pewno wielokrotnie się zwróci ciesząc nasze oko. Na skalniaku nie może zabraknąć oczywiście niezmiernie trwałych, wielokolorowych berberysów i trzmieliny. Berberysy warto jest sadzić na wyższych piętrach skalniaka ze względu na ich pionowy rozrost. Jasnożółte berberysy i trzmielina wprowadzają pożądany efekt rozjaśniający skalniak.

Dla efektu dekoracyjnego oraz w celu utrzymania porządku na skalniaku można zastosować korę drzewną. W ten sposób ukryjemy także agrowłókninę, która w żadnym przypadku nie powinna rzucać się w oczy. 

Teraz już trzeba tylko dbać

Warto zaopatrywać się w rośliny wysokiej jakości w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Jest wówczas większa szansa na to, że odwdzięczą się one nam pięknym wyglądem przez długi czas. W każdym wypadku jednak o skalniak trzeba dbać odpowiednio go nawadniając już od pierwszych dni wiosny i usuwając niepożądane chwasty i inne rośliny. Należy także pamiętać o używaniu odpowiednich nawozów do roślin i dokonywać nowych nasad w razie potrzeby w celu utrzymania pożądanego efektu wizualnego. Także korę między roślinami należy na bieżąco uzupełniać. Możemy być pewni, że dobrze zorganizowany i odpowiednio pielęgnowany skalniak będzie jedną z głównych ozdób w naszym ogrodzie przez wiele lat. 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem poradnikogrodniczy.pl



Updated: 29 kwietnia, 2019 — 7:52 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin