Jak nawożenie wpływa na kondycję gleby?
Rośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują wielu substancji odżywczych. Aby im to zapewnić, stosuje się nawozy. Coroczne uprawy powodują szybkie wyjaławianie podłoża. Również obfite deszcze wypłukują niezbędne do rozwoju roślin składniki pokarmowe. Prawidłowe nawożenie pozwala utrzymać odpowiednie właściwości gleby. Dzięki temu można uzyskać pożądany odczyn gleby, poprawić jej zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody, a także zbudować pożyteczną mikroflorę. Nawozy zawierają niezbędne roślinom pierwiastki – azot, potas i fosfor. Pamiętaj, że dobrze odżywione rośliny bujniej kwitną, lepiej owocują i są chronione przed chorobami.
Nawozy organiczne – rodzaje i stosowanie
Definicja nawozów organicznych jest prosta. Produkuje się je z substancji organicznej lub z jej mieszanin. W ostatnich latach zyskują na popularności, ponieważ są ekologiczne i łatwe w użytkowaniu. Są bezpieczne dla pszczół i zwierząt domowych, dlatego dedykuje się je do użytku w przydomowych ogródkach. Dostosowując się do potrzeb klientów, producenci oferują różne odmiany nawozów pochodzenia naturalnego. Do najważniejszych rodzajów nawozów zalicza się: obornik, gnojówkę, gnojowicę, pomiot ptasi, kompost, biohumus oraz plony uboczne, np. liście buraków, łuski kawy, słomę. Dodatkowo producenci oferują nawozy organiczne przeznaczone do konkretnych gatunków roślin — w tym warzyw i trawy. W końcu róża potrzebuje do życia nieco innych warunków niż borówki. Nawozy organiczne występują w formie sypkiej lub granulowanej. Warto wiedzieć, że nawozy powinno się stosować przed okresem wegetacji. Szczegółowe uwagi dotyczące dawkowania producenci udostępniają na opakowaniach. Należy dobrze się z nimi zapoznać.
Gdzie kupić odpowiedni nawóz?
Dobry nawóz równa się świetnym plonom. Ufaj producentom, których produkty są pozytywnie zaopiniowane przez instytuty naukowe. Zawsze szukaj takich informacji w sklepach internetowych i na etykietach produktów!