Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Jak zadbać o uprawę borówki amerykańskiej? 3 kroki do owocnych plonów

Jak zadbać o uprawę borówki amerykańskiej? 3 kroki do owocnych plonów

Borówki amerykańskie to pyszne, soczyste owoce, które goszczą na stołach od bardzo dawna. Ich popularność wzrasta wprost proporcjonalnie do trendów na eko żywność, dlatego coraz więcej osób decyduje się na posiadanie jej krzewów w swoim przydomowym ogrodzie. Czy uprawa borówki amerykańskiej jest trudna? Jak zadbać o jej pielęgnację, aby cieszyć się owocnymi plonami? Poznaj 3 kroki do pięknych i dorodnych borówek.

Superowoc w Twoim ogrodzie

Niewielkie owoce borówki amerykańskiej to istna bomba witaminowa. Są naturalnym, suplementem diety, który kryje w sobie bogactwo składników odżywczych. Owoce borówki amerykańskiej to źródło cennych witamin A,C, z grupy B (B1, B2, B3, B6), E oraz K. Ponadto zawierają duże ilości potasu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, selenu i cynku. Charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym i niską kalorycznością, dlatego określane są jako superfruits. Ich regularne spożywanie korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, zapobiega chorobom serca, wspomaga pracę układu pokarmowego, a także zmniejsza ryzyko nadciśnienia.

3 kroki w pielęgnacji borówki amerykańskiej

Uprawa borówki przynosi wiele korzyści. Warto posiadać ją w przydomowym ogródku, nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie. Wybierz odmiany borówki amerykańskiej przeznaczone do amatorskich upraw, od sprawdzonego dostawcy Zielonym do Góry. Są mało wymagające, a ich samodzielna pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy, że poznasz podstawowe wymagania, dzięki którym zapewnisz jej idealne warunki do wzrostu.

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Aby borówka amerykańska obfitowała w duże, słodkie owoce, musisz przede wszystkim zadbać o podłoże, w jakim ją posadzisz. Roślina ta lubi glebę przepuszczalną, żyzną i wilgotną, o kwaśnym odczynie. Pamiętaj również, że borówki najlepiej rosną w słonecznych i zacisznych miejscach.

Krok 2. Nawożenie i pielęgnacja borówki amerykańskiej

Jeśli Twoje uprawy mają być zdrowe i ekologiczne, regularnie używaj do ich pielęgnacji organicznych nawozów. Są źródłem wysoko skoncentrowanych składników odżywczych oraz mikroelementów. Dobrze jest również zapewnić borówce amerykańskiej kilkucentymetrową warstwę ściółki. Utrzymuje ona odpowiednią wilgotność gleby. Zapobiega też porostowi chwastów.

Krok 3. Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Najgroźniejszymi chorobami, które mogą zaatakować sadzonki, są szara pleśń oraz grzyby. Jednak to nie jedyne zagrożenia, jakie wiążą się z uprawą borówki. Problemem mogą okazać się także mszyce i nicienie. Dlatego bardzo ważna jest systematyczna obserwacja krzewów oraz regularne stosowanie ekologicznych środków do walki z chorobami i szkodnikami.

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest wymagająca. Wystarczą zaledwie 3 kroki, aby cieszyć się koszem wypełnionym po brzegi pysznymi owocami.Updated: 11 sierpnia, 2021 — 7:46 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin