Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Pracowita jesień w ogrodzie

Pracowita jesień w ogrodzie

Jesień to wdzięczna pora do obserwacji przyrody. Wiewiórki gromadzą pożywienie na zimę, zbierając orzechy i żołędzie. Rośliny gubią liście i przechodzą w stan wegetacji. Ogrodnik musi natomiast zapanować nad tworzącym się chaosem.
jezyk
Jesienny bałagan trudny do ogarnięcia

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na jesieni przyroda sama o siebie zadba. Ogród przypomina jeden z obrazów Moneta, ścieląc się różnorodnymi kolorami, co wprawia w zachwyt nawet najbardziej zakochanych w urbanistycznej architekturze. Jednak roślinność w ten sposób wysyła sygnał, iż nieubłaganie zbliża się zima, a wraz z nią przymrozki, których się ona obawia. Ogrodnik musi więc stać na straży swoich roślin, dbając o to, by było im ciepło pomimo niskich temperatur.

Przygotowanie ogrodu do zimy wymaga więc z jednej strony samozaparcia, a z drugiej wiedzy i doświadczenia. Nie każda ściółka będzie idealna do tego, by zastosować ją jako okrywę dla roślin. Liście są dobre tylko pod warunkiem, że są suche i w pełni zdrowe, w przeciwnym razie taka otulina może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Podobnie będzie w przypadku, kiedy zacznie się okrywać rośliny w niewłaściwym momencie, czyli albo zbyt wcześnie, albo zbyt późno. Jeśli zacznie się owijać drzewka zbyt wcześnie, mogą się zaparować, a na ich powierzchni pojawi się pleśń. Z kolei jeśli obsypie się je ściółką zbyt późno, wówczas zdążą już przemarznąć.

Zatem zanim przystąpi się do owijania i obsypywania roślin, warto je sobie usystematyzować, dzieląc je na drzewka, krzewy, byliny i rośliny cebulowe. W ten sposób łatwiej ustalić, które z nich powinny być owijane najpierw i w jakim konkretnie terminie. Drzewa i krzewy można okryć korą, trocinami, papierem szarym lub słomą tuż przed pierwszymi przymrozkami. Z kolei byliny warto otulić gałęziami, bądź liśćmi zaraz po pierwszych mrozach. Natomiast o rośliny cebulowe można zadbać w ten sposób, gdy ziemia będzie już nieco zamarznięta. Trzeba jednak pamiętać jeszcze o tym, że rośliny okrywa się do różnej wysokości. Bardziej wrażliwe otula się wyżej, jak na przykład róże.

jesiennie

Jak postąpić z roślinami jednorocznymi

Rośliny jednoroczne, jak sama nazwa wskazuje, kwitną tylko przez jeden rok. Można by sobie zadać pytanie, po co wkładać tyle trudu, skoro co roku trzeba jak gdyby zaczynać wszystko od początku. Jednak te rośliny mają swój urok, dlatego wielu ogrodników przystępuje z pełnym zacięciem do pielenia rabat, do segregowania i suszenia nasion, by w następnym roku ponownie cieszyć się pięknem tych kwiatów. Z jednej strony jest więc przy tych roślinach dużo pracy na jesieni, właśnie ze względu na precyzję, z jaką trzeba posegregować drobne nasiona. Z drugiej strony samo uprzątanie rabaty jest banalnie proste, ponieważ nic na niej nie zostaje na zimę.

Sadzenie roślin jesienią

Jesień to nie tylko czas, kiedy trzeba martwić się o to, jak przygotować ogród do zimy. To również okres, gdy można liczyć na to, że posadzone rośliny się przyjmą. Jest to bardzo prawdopodobne głównie z tego względu, że jesienią panują bardzo dobre warunki, zarówno pod względem temperatury, jak i obfitości opadów. Ziemia nie jest wysuszona, co także sprawia, że z samym sadzeniem roślin nie ma większych trudności.

Jednak warto wstrzymać się z sadzeniem roślin zimozielonych, a także sprawdzić, czy podłoże ma odpowiednie ph. Jeśli ph gleby spadnie poniżej sześciu, wówczas konieczne jest jej wapnowanie, które skutecznie podnosi zasadowość ziemi. Ph podłoża warto sprawdzać średnio co dwa lata, by mieć pewność, że utrzymuje się na stałym poziomie. W przeciwnym razie rośliny mogą prezentować się dość marnie, a nawet w ogóle się nie przyjąć.

Jak zadbać o zwierzęta jesienią

Podobnie jak rośliny potrzebują nawożenia, podlewania i ciepłej otuliny na czas zimowy, tak samo nie można pozostać obojętnym na potrzeby zwierząt. W pierwszej kolejności warto zatroszczyć się o te, które znajdują się w zbiorniku wodnym, czyli przede wszystkim o ryby. Oprócz oczyszczenia mulistego dna oczka, czy stawu, należy również zainstalować pompkę na okres zimowy. Wtedy można mieć pewność, że ryby otrzymają dostatecznie dużo tlenu, by mogły bezpiecznie przetrwać zimę.

Warto także postarać się o przerębel, który najlepiej jest wykonać za pomocą gorącej wody. Jest to bowiem najcichszy sposób i najbardziej trafny, z uwagi na to, że w pobliżu znajdują się ryby, które są bardzo wrażliwe na hałas. Jednak nie można zapominać o spadających liściach i w tym celu należy założyć specjalną siatkę, w którą będą one wpadać. Ich obecność w wodzie nie jest pożądana, ponieważ bardzo szybko się w niej rozkładają, a w trakcie rozkładu uwalniają się toksyczne gazy, które mogą nawet doprowadzić do tego, że ryby zdechną.

Zbiornik wodny jest bardzo często schronieniem dla wielu innych drobnych zwierząt, dlatego niektóre rośliny warto pozostawić. Szczególnie zaś warto mieć wtedy na uwadze rośliny szuwarowe. Ich obecność nie tylko zapewnia schronienie zwierzętom, ale również przyczynia się do napowietrzania stawu, czy oczka.

W ogrodzie częstymi gośćmi są też ptaki, dlatego chcąc im z kolei zapewnić schronienie, należy zbudować karmnik. Wielkość takiej konstrukcji powinna odpowiadać poczynionym obserwacjom co do rodzaju ptaków, które najczęściej pojawiają się na tym zielonym terenie.

Bardzo często podczas jesiennych prac porządkowych zapomina się o tych zwierzętach, które kryją się w ziemi. Widząc kopce, najlepiej pozostawić je tak, jak są, nie robiąc przy nich zbyt wiele hałasu. Ponadto trzeba też pamiętać o tym, że jeśli będzie się spulchniać ziemię, takich kopców może pojawić się więcej, co z kolei nie jest wskazane dla roślin, gdyż zwierzęta kopiące w ziemi, mogą uszkodzić ich korzenie.

Posprzątany ogród i okryte rośliny

Na koniec wszystkich prac ogród musi prezentować się doskonale pod względem estetycznym. Na trawniku nie powinno być żadnych liści, martwych gałązek drzew, czy pozostawionej ściętej trawy. Wszystkie te odpady najlepiej będą wyglądać na przygotowanym kompostowniku, gdzie bardzo szybko zaczną się rozkładać. Z kolei rośliny powinny być szczelnie okryte, tak, by otulina nie tylko wytrzymała silne opady i mróz, ale również wiatr, który nierzadko zimą bywa dość porywisty. Szczególnie zaś można się tego spodziewać na terenie rzadko zaludnionym.

Jednak nie tylko ogród powinien lśnić, ale także meble ogrodowe i narzędzia. Przedmioty te trzeba oczyścić i zabezpieczyć przed korozją, jeśli zawierają metalowe elementy. Narzędzia warto dodatkowo naostrzyć, by były od razu gotowe do prac, jakie będą czekać tuż po zimie.

 

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.



Updated: 27 kwietnia, 2016 — 5:18 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin