Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Eksploatacja i naprawa bramy – co musimy wiedzieć?

Eksploatacja i naprawa bramy – co musimy wiedzieć?

Bez znaczenia czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy też na strzeżonym osiedlu – zazwyczaj każdy z nas ma na co dzień do czynienia z bramą. W Polsce większość budynków ma ogrodzenie i bramę, na Zachodzie – różnie z tym bywa.

Niegdyś jak mówiono o bramie to oczywiste było, że chodzi nam o taką ręczną bramę, bez automatyki i systemu elektrycznego, które dzisiaj są praktycznie normą i standardem. Jak każde urządzenie – i brama wymaga bieżącej eksploatacji, a czasami nawet naprawy. Co tak naprawdę musimy wiedzieć o bramach?

Brama to wydatek niemały, w związku z tym każdy z nas zapewne chciałby, by posłużyła ona jak najdłużej. Bez znaczenia, czy to manualna brama, czy też z systemem automatycznym, z drewna czy kuta – każda brama wymaga specjalnej i regularnej eksploatacji, by móc spełniać swoje zastosowanie i cieszyć każde oko. Jak więc możemy się przyczynić do tego, by nasza brama miała długi żywot i zdobiła nasze ogrodzenie?

Przede wszystkim regularna i dokładna eksploatacja. Nie jest to nic trudnego, a jedynie wymaga od nas trochę wysiłku i poświęcenia czasu. Co dokładnie mamy na myśli mówiąc “eksploatacja”? Jakie temperatury i pory roku w Polsce mamy, to każdy z nas wie. Gorące lata, bardzo chłodne zimy i nagłe zmiany temperatur. To wszystko sprawia, że każda brama – bez znaczenia czy jest to drewno pokryte farbą, lakierem, czy też wykonana z kutego i solidnego metalu – potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia przed tak zmienną pogodą. Zapewne zauważyliśmy, że po zimie nasza brama nie wygląda już tak samo, jak wcześniej. To właśnie wpływ tych temperatur, deszczy i słońca. Dlatego zanim nadejdzie zima, to warto zabezpieczyć bramę odpowiednimi środkami tak, by te wszystkie czynniki pogodowe nie miały takiego znaczenia.

Pogoda i temperatura to nie wszystko. Każde urządzenie i rzecz zużywa się i jest to naturalny proces. Tak więc raz na jakiś czas powinniśmy zrobić generalny przegląd naszej bramie. Krótko mówiąc posprawdzać wszystkie mechanizmy, sprawdzić wszystkie elementy, naoliwić, by wszystko bezproblemowo chodziło.

Jeśli jest to brama zabezpieczona lakierem czy też farbą, warto raz na jakiś czas odmalować i odświeżyć strukturę.

O ile manualne bramy nie są skomplikowane w naprawie, to te z automatycznym systemem otwierania i zamykania mogą dostarczyć nam kłopotów. W tej kwestii najlepiej będzie doradzić się fachowca, bo może się zdarzyć, że przy samodzielnym naprawianiu bramy zwyczajnie ją uszkodzimy. Koszt samej naprawy może być nie tak wysoki, jeśli porównamy go z ceną całego mechanizmu automatycznego do bramy. Jeśli więc coś w naszej bramie nie działa, to jednak warto to pozostawić fachowcom, którzy zajmą się problemem w mgnieniu oka.

Czy wyobrażamy sobie dom jednorodzinny bez ogrodzenia i bramy? Nie, dlatego tak istotna jest jej pielęgnacja i odpowiednie czynności, które sprawią, że będzie ona jak nowa mimo upływu lat.

Artykuł został przygotowany przez stronę http://ogrodzeniaibramy.com.pl – bramy i ogrodzenia to nasza specjalność.Updated: 10 maja, 2016 — 7:30 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin