Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Elektryczna, spalinowa czy z napędem? Jaką kosiarkę do trawy Gartenland wybrać?

Elektryczna, spalinowa czy z napędem? Jaką kosiarkę do trawy Gartenland wybrać?

Firma Gartenland już od wielu lat działa w sektorze agrarnym – specjalizuje się między innymi w produkcji różnych części do kosiarek trawnikowych. Kosiarki to zresztą interesujące zagadnienie, gdyż na rynku znajduje się obecnie wiele różnych modeli i wybór tego konkretnego może okazać się dużo bardziej skomplikowany niż to się na pierwszy rzut oka wydaje.

agropomoc-gartenland-czesci-do-kosiarki-noze

 

Dla wielu osób koszenie trawy to jedna z najgorszych czynności na świecie. Powodem takiego stanu rzeczy może być jednak korzystanie z źle dobranego lub w niepełni sprawnego sprzętu. Tymczasem współczesne kosiarki produkowane są przy zastosowaniu różnych nowoczesnych technologii i części uznanych producentów pokroju firmy Gartenland – ich zastosowanie sprawia, że koszenie trawy może być przyjemnie spędzonym czasem, a nie żadną katorgą.

Czym się kierować?

Przy zakupie kosiarki dużą rolę odgrywa wielkość naszego trawnika. Jeżeli jest on raczej niewielkich rozmiarów (od 300 do 500 m2), to w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka elektryczna, która cechuje się niezwykłą lekkością, małymi gabarytami oraz niską ceną. Tego typu maszyny nadają się do koszenia niewielkich, zadbanych i równych obszarów. Warto zauważyć, że kosiarki elektryczne mogą mieć dwojakie źródło zasilania: sieć elektryczną lub akumulator. W przypadku tych pierwszych pewną niedogodnością może okazać się konieczność ciągnięcia za sobą długiego kabla. Problem ten co prawda rozwiązują wspomniane już kosiarki elektryczne z akumulatorem, ale ich czas pracy z kolei bywa ograniczony pojemnością samego akumulatora – na szczęście nowoczesne modele wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe, które umożliwiają dłuższą pracę.

Właściciele trawników średniej wielkości lub bez dostępu do sieci elektrycznej powinni natomiast rozważyć zakup kosiarki spalinowej, która może być używana do koszenia średniej lub wysokiej trawy, porządkowania zaniedbanych trawników, a niekiedy nawet do karczowania zakrzaczonych nieużytków. Tego typu kosiarki zapewniają swobodę poruszania się, ale są przy tym większe i głośniejsze od swoich elektrycznych odpowiedników. Ponadto ich obsługa jest bardziej skomplikowana i kłopotliwa, gdyż wymagają uzupełnianie paliwa oraz oleju silnikowego.

W przypadku naprawdę dużych, rozległych trawników do wyboru mamy dwa rozwiązania: kosiarkę spalinową z napędem (wystarczy ustawić prędkość koszenia i zająć się kierowaniem) oraz ciągnik to koszenia trawy. Ten drugi stosuje się najczęściej na terenach, których wielkość przekracza 1500 m2. To niedużych rozmiarów traktorek, który skutecznie potrafi przeobrazić obowiązek w przyjemność – wystarczy na niego wsiąść, odpalić silnik i zająć się koszeniem. Warto jednak pamiętać, że wraz ze zmianą agregatu tnącego, zmieniają się wartości zasięgu koszenia; generalnie im zasięg jest większym, tym więcej trawy zostanie skoszone podczas jednego przejazdu. W tym wypadku szerokość będzie zależeć głównie od producenta (np. Gartenland).

Jakość przełożona na cenę

Urządzenia do koszenia trawy potrafią się bardzo różnić swoją ceną – część kosztuje 800zł, ale niektóre modele potrafią osiągać cenę powyżej 25000zł. Wszystko zależy od jakości wykonania oraz tego, w co dana kosiarka została wyposażona. Generalnie im więcej różnych udogodnień posiada, tym wyższą ma ona cenę. Warto jednak pamiętać o tym, że ciągła eksploatacja kosiarki sprawia, iż niektóre jej części z czasem ulegają uszkodzeniu, np. nóż w kosiarce może się wyszczerbić lub wygiąć. Przy zakupie nowej części trzeba mieć na uwadze to, że producenci kosiarek korzystają z noży, który są wytworzone z myślą o konkretnym sprzęcie ich projektu, choć możliwe jest również dobranie odpowiedniego zamiennika od firmy Gartenland.Updated: 27 kwietnia, 2016 — 5:18 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin