Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Jak oczyścić basen ogrodowy?

Jak oczyścić basen ogrodowy?

Posiadanie własnego basenu ogrodowego w czasie letnich upałów to ogromna korzyść. Niestety często przyjemność korzystania z orzeźwienia w takiej formie psuje jego czyszczenie. Co w związku z tym zrobić, aby basen był czysty i pozbawiony zanieczyszczeń stałych czy bakterii?

Odczyn pH

W pierwszej kolejności zainteresować nas musi odczyn pH wody basenowej. Zbyt niski prowadzi bowiem do korozji instalacji hydraulicznych i urządzeń filtrujących. Najlepszy odczyn dla skóry człowieka to ten w granicach 7,0-7,4. Poza pH ważnym aspektem jest też wyposażenie instalacji basenowej w filtry oraz pompy, których zadaniem jest przetłaczanie wody i wyłapywanie większych zanieczyszczeń, a więc liści, owadów i innych tym podobnych nieczystości.

Chlorowanie

Niezwykle skutecznym środkiem do pielęgnacji wody w basenie jest chlor. Zabija on bakterie oraz niszczy substancje organiczne.

– Nie każdy zdaje sobie sprawę, że naturalnie występuje on w formie gazu. Dlatego przy stosowaniu go w basenach chlor należy przekształcić w formę stałą, a więc na przykład tabletki czy granulaty. Chlorowanie w takiej formie jest skuteczne, a jednocześnie tanie i proste w dozowaniu — mówi specjalista od chemii basenowej ze sklepu egarden24.pl.

Pamiętajmy jednocześnie, że chlor nieprzyjemnie pachnie i może podrażniać błony śluzowe. Dlatego w jego dozowaniu warto zachować ostrożność, a tabletki umieszczać w basenie, kiedy z niego nie korzystamy, np. w nocy.

– Dlatego lepszym rozwiązaniem jest metoda tlenowa. Tlen jest bowiem pozbawiony uciążliwej woni i działa już w 60 minut przy 4-godzinnym działaniu chloru — dodaje ekspert.

Zasolenie

Wodę w basenie ogrodowym warto poddać również zasoleniu. Chlorek sodu, a więc znana z kuchni sól korzystnie oddziałuje na skórę. Dzięki temu ta staje się gładka, jędrna oraz lepiej ukrwiona. Wykorzystać można tu sól kuchenną, ale ta często zawiera środek zapobiegający skawaleniu, co może skutkować zabrudzeniem wody w basenie. Dobrze jest postawić więc na specjalistyczne środki, a nawet sole lecznicze. W basenie powinno znajdować się około 3-4 kg soli na metr sześcienny wody.

Podsumowanie

Tak oczyszczony basen powinien spełnić oczekiwania wszystkich użytkowników. Woda w nim będzie bowiem czysta, bez zanieczyszczeń stałych, które wyłapywane są przez pompy oraz bakterii neutralizowanych przez specjalistyczne środki.Updated: 5 lutego, 2018 — 8:49 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin