Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Jak zabezpieczyć drewniane wyposażenie ogrodu?

Jak zabezpieczyć drewniane wyposażenie ogrodu?

Drewniane meble ogrodowe, podobnie jak drewniane ławki czy altany i domki wykonane z drewna, prezentują się elegancko w każdym ogrodzie. Bez względu na to, czy dysponujemy ogromną działką, na której zmieści się duży domek ogrodowy, czy też niewielkim obszarem przy domu, gdzie ustawiamy swoje meble ogrodowe, zawsze trzeba zadbać o ich właściwe zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych. Jak tego dokonać?
fence-470221_1280

 

Wykorzystanie lazury ochronnej

Jednym ze sposobów zabezpieczania drewnianych mebli i innych elementów wyposażenia ogrodowego wykonanych z tego samego materiału przed działaniem czynników atmosferycznych, będzie pokrycie ich lazurą ochronną. Pozwala ona na szybką i co najważniejsze – bardzo łatwą renowację drewnianych elementów. Dzięki niej zabezpieczymy drewno, które będzie mogło być trzymane na zewnątrz choćby przez cały rok bez obaw o jego zniszczenie.

Drewno bez zabezpieczenia jest podatne na wpływ deszczu, wilgoci, wiatru, słońca i niskich czy wysokich temperatur, w których wyniku niszczeją. Temu procesowi może zapobiec właściwa ochrona i pielęgnacja drewna.

Malowanie ręczne i mechaniczne

Impregnację drewna można dokonać ręcznie, przy użyciu uniwersalnego pędzla lub pędzla przeznaczonego specjalnie do preparatów rozpuszczalnikowych. Nanosimy za jego pomocą lazurę ochronną i dekoracyjną na powierzchnię drewnianą. Wnika ona głęboko w jej strukturę, dzięki czemu nadaje jej odporności przed grzybami, czynnikami atmosferycznymi czy wilgocią. Lazura nie zmienia widocznego rysunku drewna, a na słońcu nie blaknie.

Przed nałożeniem lazury ochronnej na drewno, należy je w odpowiedni sposób przygotować do tego procesu. Trzeba oczyścić jego powierzchnię i wysuszyć. Miejsca zatłuszczone przemywa się benzyną, a całość szlifuje papierem ściernym. Równomierne przeszlifowanie drewnianych desek spowoduje, że uzyskamy jednolity efekt kolorystyczny. W przeciwnym wypadku mocniej przeszlifowane miejsca po nałożeniu na nie glazury ochronnej i dekoracyjnej będą nieco ciemniejsze niż inne.

Drewnianym meblom w ogrodzie można nadać dowolnego koloru po wykonaniu impregnacji, stosując do tego celu farby i lakiery dedykowane do drewna. Najlepiej skorzystać w przypadku dużych powierzchni do pomalowania, z aerografu. Aerograf, który można kupić m.in. na stronie sklepu MAGMA, posłuży nam wielokrotnie do wszelkich czynności wymagających szybkiego, równomiernego malowania.Updated: 27 kwietnia, 2016 — 5:18 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin