Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Ogrodowe szkodniki: Ślimaki

Ogrodowe szkodniki: Ślimaki

Ślimaki z rodziny ślimakowatych (z wykształconą muszlą) oraz z rodziny pomrowiowatych (bez lub ze szczątkową muszla).

Opis szkodnika
Ślimaki są szkodnikami dość dużymi osiągającymi niekiedy do 6,0 cm długości o kolorach szarych czy wręcz niekiedy czarnych. Spotkać także można osobniki jasnożółte czy wręcz pomarańczowe. Bardzo często są pokryte śluzem oraz plamami tworzącymi niekiedy regularną siateczkę.

slimak-szkodnik

Objawy uszkodzenia
Ślimaki najpierw wyżerają drobne otwory (ostrokątne dziury) a następnie zjadają całe liście tworząc gołożery. Najgroźniejsze są na młodych liściach. Żerują głównie nocą lub w deszczowe i pochmurne dni. Uszkodzone liście pokryte są błyszczącym śluzem.

Rośliny żywicielskie
Rośliny uprawne, warzywa, drzewa i krzewy liściaste, rośliny ozdobne.

Opady deszczu i ciągła wilgoć, są to sprzyjające warunki dla ślimaków które powodują uszkodzenia upraw ogrodniczych oraz roślin ozdobnych.

Zjadają wszystkie części roślin .. liście,pędy,korzenie,kwiatostany..

Wtedy, kiedy mamy do czynienia z wystąpieniem odpowiednich warunków pogodowych do intensywnego rozwoju i żerowania ślimaków, należy zastosować jak najbardziej skuteczne metody zwalczania w celu ograniczenia uszkodzeń powodowanych przez te szkodniki.

Co na ślimaka?

Pułapki

“Ślimakol” – Substral
Ślimakol jest środkiem przeznaczonym do zwalczania ślimaków w różnego rodzaju roślinach (sałacie, roślinach ozdobnych) uprawianych w gruncie jak i pod osłonami. Ślimakol należy rozsypywać równomiernie pomiędzy poszczególnymi rzędami roślin nie posypując przy tym liści uprawianych roślin. Najlepiej sposować w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Pełzakol – Sumin
PEŁZAKOL GR – Środek ślimakobójczy w formie granul, przeznaczony do zwalczania ślimaków. Wabi ślimaki bez skorup i jest przez nie chętnie zjadany.
Po spożyciu granulatu ślimaki chowa-ją się w swoich kryjówkach i tam zamierają, więc nie widać na powierzchni gleby obumarłych ślimaków.

SNACOL – BROS
Środek ślimakobójczy o działaniu żołądkowym i kontaktowym, w formie przynęty granulowanej, przeznaczony do zwalczania ślimaków w niektórych uprawach rolniczych oraz roślinach ozdobnych pod osłonami.
Dzięki zawartości substancji aktywnej i dodatków nęcących wabi ślimaki i skutecznie je likwiduje.

Żel na ślimaki Target
Bezbarwny i bezzapachowy żel na ślimaki do stosowania wokół roślin.
Tworzy naturalną barierę mechaniczną nie do pokonania dla ślimaków oskorupionych i nagich.
Produkt jest bezpieczny dla roślin oraz odporny na deszcz.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin