Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Przebieg uprawy drzew owocowych

Przebieg uprawy drzew owocowych

Drzewa owocowe w domowym ogrodzie mogą dać wiele korzyści, przede wszystkim pod postacią własnych owoców, które pod względem smaku i wartości odżywczych znacznie przewyższają produkty dostępne w sklepach. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się samodzielnie uzyskanymi plonami, czeka nas sporo przygotowań i pracy.

Przed zasadzeniem drzewa

Drzewa owocowe, podobnie jak wszystkie inne rośliny, posiadają pewne wymagania co do jakości gleby, w której się znajdują. Ma to szczególnie duże znaczenie w okresie wzrostu, kiedy zapotrzebowanie roślin na substancje odżywcze zawarte w ziemi jest bardzo duże. Dlatego przed posadzeniem roślin powinniśmy upewnić się, że gleba, w której zamierzamy je umieścić jest w stanie je wyżywić. W tym celu najczęściej wzbogaca się ją za pomocą nawozów mineralnych lub organicznych. -Pierwsze nawożenie powinniśmy wykonać odpowiednie wcześniej – radzi pan Andrzej Krzysiak, właściciel gospodarstwa szkółkarskiego w Spiczynie – Optymalnie okres między nawożeniem a sadzeniem drzew powinien wynosić sześć miesięcy. Ponadto należy pamiętać o odchwaszczeniu gleby i doprowadzaniu do jej odpowiedniego odczynu oraz struktury. Jeśli nie przygotowaliśmy gleby zawczasu nie oznacza to że zasadzone w niej rośliny nie wyrosną – po prostu będziemy musieli nanieść nawóz później, wokół każdego drzewka oddzielnie. Jest to możliwe, choć wymaga znacznie większego nakładu pracy.

Sadzenie drzew

W przypadku większości gatunków drzew owocowych najlepszym terminem na sadzenie jest okres jesienny, a więc od października do pierwszych przymrozków. W tym czasie rośliny będą miały czas na zregenerowanie korzeni i przygotowanie się do intensywnego pobierania substancji odżywczych z gleby w okresie wiosennym. Sadzenie na wiosnę jest możliwe tylko w dwóch przypadkach – jeśli zakupione przez nas sadzonki były przechowywane w chłodniach oraz w przypadku drzew gatunków wrażliwych na mrozy, np. wiśni, czereśni, brzoskwini.

Jak sadzić drzewa?

Na posadzenie drzew wybieramy miejsca nasłonecznione, znajdujące się poza zagłębieniami terenu. Rośliny sadzimy w rzędach, oddzielając od siebie gatunki o różnym czasie dojrzewania oraz wrażliwości na choroby i szkodniki – taki układ znacząco ułatwi pielęgnację roślin oraz zbiór. Do wytyczenia miejsc do sadzenia możemy używać zarówno taśmy mierniczej, jak i zwykłego sznurka i gładkich palików. Pamiętamy o zachowaniu odpowiednich odstępów między pojedynczymi stanowiskami – w ten sposób zapewnimy roślinom dobry dostęp do światła słonecznego. Rośliny sadzimy w dołkach o takich wymiarach, by swobodnie zmieściły się w nich korzenie drzewa. Zwykle dołek taki musi mieć średnicę od 40 do 50 cm i głębokość od 30 do 40 cm. Jeśli w dołku zamierzamy umieścić warstwę kompostu, powinien on być odpowiednio głębszy. Należy pamiętać o oddzieleniu od siebie wierzchniej warstwy wykopanej ziemi i warstw głębszych. Przy zakopywaniu korzenia umieszczamy ziemię w odwrotnej kolejności. Podczas zakopywania warto delikatnie potrząsnąć drzewkiem w górę i dół, by ziemia lepiej usypała się między korzeniami.Updated: 18 września, 2017 — 2:25 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin